SON DAKİKA

Teknoloji

Dünyada internet hız sıralaması belli oldu, Türkiye düşüşte

Türkiye, internet hızını son 3 yılda 3,96 Mbps'den 5,27 Mbps'ye yükseltmesine rağmen dünya ortalamasının gerisinde kaldı.

18 Ağustos 2019 11:11
Dünyada internet hız sıralaması belli oldu, Türkiye düşüşte

Gelişen teknolojilerle birlikte ülkelerin internet hızları gün geçtikçe artarken yurt dışında yapılan bir araştırma, ülkelerin internet hızı konusundaki sıralamalarını ortaya koydu. 207 ülke baz alınarak yapılan araştırmaya göre Türkiye, ortalama 5,35 Mbps ile 102. sırada yer aldı. Avrupa ülkeleri arasında, en düşük ortalama da Türkiye'nin oldu. Buna göre Avrupa'da internet hızı en yüksek olan ülkeler, İsveç, Danimarka, Hollanda, İsviçre ve Norveç olarak sıralandı. En düşük hıza sahip olan ülkeler ise Yunanistan, Ukrayna, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Türkiye oldu. 

TÜRKİYE DÜŞÜŞTE

Her yıl periyodik olarak yapılan araştırmada, 2017 yılında Türkiye, tüm ülkeler içinde 83. sırada yer almıştı. Bu rakam 2018'de 91, 2019'da ise 102'ye yükseldi. Türkiye, internet hızını ortalama yüzde 7,5 artırmasına rağmen dünya ortalamasının altında yer aldı. Araştırmayı yapan Cable isimli şirket, dünyada internet hızı ortalamasının yüzde 20'ye yakın bir yükseliş gösterdiğini duyurdu. Buna göre 2017 tarihinde dünyada ortalama internet hızı 7,40 Mbps iken bu rakam 2018'de 9,10 Mbps'ye, 2019'da ise 11,03 Mbps'ye çıktı.

EN HIZLI İNTERNET TAYVAN'DA

Araştırmada dünyanın en hızlı internetine sahip ülke olarak Tayvan, en yavaş internetine sahip olan ülke ise Yemen olarak gösterildi. Tayvan'ın internet hızı 55 Mbps'nin üzerinde gösterilirken Yemen'de ise bu rakam 1 Mbps'nin altında bulunuyor. Buna göre 5gb'lik bir dosya, Tayvan'da 8 dakikada indirilebilirken Yemen'de bu süre 30 saate kadar çıkıyor. Aynı dosya, Türkiye'den ise yaklaşık olarak 2 saatte indirilebiliyor.

  • YAZAR: BÜLENT AYDIN

    1987 İzmir doğumlu Bülent Aydın, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli gazetelerde muhabir ve editör olarak görev yapan Bülent Aydın, daha sonra internet haber sitelerinde çalışmalarını sürdürdü. Bülent Aydın, Sondakikaizmir.com’un editör kadrosunda görev alıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım