SON DAKİKA

İzmir

Ege Bölgesi, muhtemel deprem öncesi alarm veriyor

Ege Bölgesi'nde zorunlu deprem sigortası oranının yüzde 46'da kalması, muhtemel deprem öncesi tedirginlik yaratıyor.

15 Ağustos 2019 12:45
Ege Bölgesi, muhtemel deprem öncesi alarm veriyor

İzmir'de son dönemde artan depremler vatandaşlarda tedirginliğe sebep oluyor. Geçtiğimiz hafta Seferihisar'da, ondan önce de Bayraklı'da meydana gelen depremler, "İzmir'de konutlar ne kadar sağlam?" sorusunu akıllara getirdi. 20 yıl önce meydana gelen Marmara depreminin ardından alınan kararla Türkiye'deki tüm konutlara deprem sigortası zorunluluğu getirilmişti. Alınan tüm önlemlere ve yapılan uyarılara rağmen, Ege Bölgesi'nde yapıların yüzde 54'ünün henüz deprem sigortası bulunmuyor. 

2 KONUTTAN BİRİ SİGORTASIZ

20 yıl önce 500 bin olan deprem sigortalı konut sayısı bugün 9 milyona ulaşmasına rağmen henüz iki konuttan biri tehlike altında. En çok deprem sigortası olan bölge, yüzde Marmara olurken bunu Ege ve İç Anadolu takip ediyor. Karadeniz ise deprem sigortasının en az yapıldığı bölge olarak dikkat çekiyor. Olası yıkıcı bir depremin sadece konutları değil, bölgenin tüm ekonomik düzenini yerle bir edeceğini belirten yetkililer, vatandaşların bir an önce deprem sigortası yaptırması çağrısında bulunuyor.

DASK 190 BİN TL'YE KADAR KARŞILIYOR

Doğal Afet Sigortaları Kurumu, deprem sigortasının yaptırılması ile birlikte konutların 190 bin TL'lik değerini koruma altına alır. Teminat hesaplanırken, arsa payı hesaplamanın dışında bırakılır ve konutun maliyeti ele alınır. Deprem sonucu zarar gören konutun bedeli, eğer DASK'ın verdiği teminat tutarını aşıyorsa, bunu vatandaşların DASK teminatının dışında yaptıracağı özel sigorta karşılayabilir.

İZMİR'DEKİ 1 MİLYON YAPI GÜVENSİZ

Daha önce yetkililer tarafından yapılan açıklamada, İzmir'de bulunan 1 milyon konutun tehlikeli olduğu belirtilmişti. Öte yandan İzmir, geçtiğimiz dönemde başlatılan imar barışı uygulamasında 811 bin başvuruyla, nüfusa göre oranlandığında İstanbul ve Ankara'yı geçerek rekor kırmıştı. İzmir'den imar barışı uygulamasına en çok başvuran ilçeler Bornova ve Buca olmuştu.

  • YAZAR: YASEMİN ÇELİK

    1989 Balıkesir doğumlu Yasemin Çelik, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu ve çeşitli basın organlarında görev aldı. İnternet medyası ile tanışarak muhtelif haber sitelerinde içerik editörlüğü, magazin haberleri şefliği, sosyal medya şefliği gibi görevlerde bulunan Yasemin Çelik, Sondakikaizmir.com editör kadrosunda çalışıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım