SON DAKİKA

Ekonomi

Ege Bölgesi’nde üniversite-ihracatçı işbirliği

İzmir ve Ege Bölgesi’nde gıda sektörünün teknolojik gelişimi için üniversiteler de devreye girdi.

5 Haziran 2019 13:55
Ege Bölgesi’nde üniversite-ihracatçı işbirliği

Son dakika İzmir... Ege Bölgesi, tarım ürünlerinde yıllık 5 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Bu rakamla Türkiye’nin ihracat rekortmeni olan Ege Bölgesi’nde, üniversiteler ile ihracatçılar işbirliğine gidiyor. İlk adım olarak Bilim, Teknoloji ve Ekonomi Kurulu hayata geçirildi.

EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ İLE ÜNİVERSİTELER İŞBİRLİĞİ YAPACAK

İHA’nın haberine göre; Ege İhracatçı Birlikleri’nin bünyesinde faaliyet yürüten 7 tarım birliği temsilcisi ve Ege Bölgesi’nde bulunan üniversitelerin gıda ve ziraat mühendisliğinde görevli öğretim üyeleri ile araştırma enstitülerinin uzmanları işbirliği çalışmalarına başladı.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcı Birol Celep’in açıklamalarına göre işbirliği kapsamında ele alınacak başlıklar şunlar olacak;

  • Ürünün verimi
  • Ürünün kalitesi
  • Gıda güvenliği (pestisit, mikotoksin, diğer bulaşanlar vb.)

2023 İHRACAT HEDEFİ: 40 MİLYAR DOLAR

Bu başlıklardaki konuların öncelikli olarak ele alınıp ortak çalışmaların yapılacağı açıklanırken, üniversite ve ihracatçı işbirliğinin daha da güçlenmesi için sonuç merkezli projeler yürütüleceği duyuruldu. Ege İhracatçı Birliklerinin daha önce de üniversiteler ile işbirliği yaptığını söyleyen Birol Celep, dünya nüfusunun 2050 yılına kadar yaklaşık 2 milyar olacağını, bu kapsamda gıda üretiminin de artacağını söyleyerek, üniversiteler ile sanayicilerin işbirliğinin zorunluluğuna vurgu yaptı. Celep, üniversite-ihracatçı işbirliğinin hayata geçmesiyle, 2023 yılı için ortaya konan 40 milyar dolar gıda ürünleri ihracat hedefine daha kolay ulaşacaklarını dile getirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri, Kayısı, İncir, Üzüm

TÜBİTAK VE İZKA İLE DE İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

Üniversiteler ile yapacakları işbirliğinin detaylarını da paylaşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcı Birol Celep, geçmişte elyaflı pamuk üretimi konusunda çalışmalar yapıldığını, günümüzde ise incir, üzüm ve kayısı gibi ürünlerde çalışmaların devam ettiğini söyledi. İzmir Üniversiteler Platformu ile ortak çalışmalar yapabilmek için zemin arayacaklarını da dile getiren Celep, İzmir’deki 4 üniversiteye bağlı teknoparklardan birinde ortak bir çalışma başladığını da sözlerine ekledi. Celep, uzun vadede ise bakanlıkların yanı sıra TÜBİTAK ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ile de işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

  • YAZAR: ONUR ÖZCAN

    1990 doğumlu Onur Özcan, Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde gazetecilik eğitimi aldı ve çeşitli medya şirketlerinde çalıştı. Ekonomiden spora, magazinden siyasete, haber değeri olan tüm gelişmeleri yakından takip eden Onur Özcan Sondakikaizmir.com Genel Yayın Yönetmeni’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım