SON DAKİKA

Ekonomi

Ege'de Temmuz ayında ihracat şampiyonu belli oldu

Ege Bölgesi'nde Temmuz ayında hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı 1. sırada yer aldı.

6 Ağustos 2019 12:19
Ege'de Temmuz ayında ihracat şampiyonu belli oldu

Temmuz ayı geride kalırken Ege İhracatçı Birlikleri, resmi internet sitesinden ihracat rakamlarını paylaştı. Birlik, Temmuz ayında ihracatın yüzde 4 geliştiğini belirterek 1,1 milyar dolara ulaştığını belirtti. Yılın ilk yarısında demir ve demir dışı metaller ilk sırada yer alırken Temmuz ayında hazır giyim ve konfeksiyon 1. sıraya oturdu. Hazır giyim ve konfeksiyon, Temmuz'da 135 milyon dolarlık satış yaparken zirveye çıktı.  Geçtiğimiz yılın Temmuz ayına göre hesaplanan rakamlarda madencilik sektörünün yüzde 8'i bulan artışı dikkat çekti. Temmuz ayında rekor ise kağıt ve orman ürünlerinden geldi. Birlik, yüzde 30'luk artışla en çok yükseliş gösteren ihracat kolu oldu.

TEMMUZ AYINDA REKOR KIRILDI

Öte yandan Türkiye genelinde yapılan yaklaşık 16 milyar dolarlık ihracat rakamı, Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmış oldu. Ege İhracatçı Birlikleri, 1,1 milyar dolarlık satışla bu rekorun kırılmasına katkıda bulundu. Başkan Jak Eskinazi, yaptığı açıklamada faiz düşüşünün önemli olduğunu ifade ederek yatırımların ve ihracatın artacağını ifade etti. Hamlelerin devamının gelmesini beklediğini belirten Eskinazi, bu sayede hedeflere ulaşılabileceğini dile getirdi. Eskinazi, ihracatın artması için yeni yatırımların hayata geçmesinin şart olduğunun altını çizdi. Öte yandan Ege'den yurt dışına yapılan satışlarda en çok satış yapılan ülkeler de belli oldu. Almanya'nın 1. sırada yer aldığı listede ABD 2. İngiltere 3. oldu. Liste İspanya, İtalya ve Hollanda şeklinde devam etti.

  • YAZAR: BÜLENT AYDIN

    1987 İzmir doğumlu Bülent Aydın, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli gazetelerde muhabir ve editör olarak görev yapan Bülent Aydın, daha sonra internet haber sitelerinde çalışmalarını sürdürdü. Bülent Aydın, Sondakikaizmir.com’un editör kadrosunda görev alıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım