SON DAKİKA

İzmir

Egeli zeytin üreticileri, ABD'deki fuarda stant açtı

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, geçtiğimiz günlerde ABD'de düzenlenen fuarda stant açtı.

14 Temmuz 2019 17:25
Egeli zeytin üreticileri, ABD'deki fuarda stant açtı

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, ihracatını artırmak için çalışmalarına devam ediyor. Birlik, geçtiğimiz günlerde ABD'nin New York şehrinde düzenlenen fuarda etkinlik düzenleyerek tanıtımına katkı sağladı. Fuarda yapılan etkinliklerde Türk zeytin ve zeytinyağları ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. 

ABD'LİLER ZEYTİNYAĞINI TEDAVİDE KULLANIYOR 

Birlik Başkanı Davut Er, yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletleri'nin en önemli pazarlarından biri olduğunu ifade ederken 8 ayda yaptıkları ihracat ile 37 milyon dolar (Güncel kur ile 211 milyon TL) gelir elde ettiklerini belirtti. ABD'nin dünyada en çok zeytinyağı satın alan ülke olduğunu dile getiren Er, zeytinyağının çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığını söyledi. 

İHRACAT RAKAMLARI YÜKSELECEK 

Amerika Birleşik Devletleri'nin en çok İspanya ve İtalya'dan zeytinyağı ithal ettiği belirtilirken Türkiye'nin de ABD'deki payı yükseliyor. Türkiye, 9 aylık dönemde ABD'de ihracatını 7,5 milyon dolardan 9 milyon dolara yükseltti. Türkiye'nin tanıtımının artmasıyla bu pazar payının ve ihracat rakamlarının da yükseleceği tahmin ediliyor. 

FENOMENLER TANITIM YAPTI

Öte yandan ABD'nin 3 tanınan sosyal medya fenomeniyle anlaşma sağlanarak Türk tatlarının tanıtımının artırılması için çalışma yürütüldü. "eatingnyc", "nyc" ve "noleftovers" isimli fenomenler, birçok Türk gıdasını tattı. 3 gün boyunca büyürülen çalışmada Amerikalıların Türk tatlarına olan bilinirliği arttı. Tanıtım çalışmaları kapsamında, kısa süre içinde üzerinde Türkiye logosu bulunan bir araç, ABD'de tura çıkacak ve ABD'li vatandaşlara Türk tatlarını sunacak.

  • YAZAR: KAAN YILMAZ

    1993 İzmir doğumlu Kaan Yılmaz İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Bölümü’nden mezun oldu. İngiltere’de London School of Economics’de Medya ve İletişim kurslarına katılan Kaan Yılmaz, ‘Avrupa Birliği Ülkelerinde Medya Okur Yazarlığı’ sunumuyla panellere katıldı. Kaan Yılmaz Sondakikaizmir.com’da editör olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım