SON DAKİKA

İzmir

Ekrem Oran Çeşme’de Erythrai kazı yerini inceledi

Çeşme Ildırı’da Erythrai kazı çalışmalarını ziyaret eden Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, devam eden kazılar hakkında bilgi aldı.

31 Temmuz 2019 20:56
Ekrem Oran Çeşme’de Erythrai kazı yerini inceledi

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Ildırı’da, Ankara Üniversitesi’nden uzmanların yürüttüğü Erythrai kazı yerini ziyaret eden Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, devam eden kazı çalışmalarının detaylarını ve tarih-turizm projelerini kazı yetkililerinden dinledi. Çeşme’nin tarihi ve kültür değerlerinin ortaya çıkarılacağını ve Çeşme’nin turizm ile birlikte bu değerlerle de anılacağını kaydeden Başkan Oran, Çeşme Ildırı’nın tarihi eserleri, bölgede yaşayan insanları ve kültür varlıkları ile ayrıcalıklı bir bölge olduğunu, Erythrai’yı yerlisi ile beraber yaşatacaklarını, ortaya koyacakları turizm modeli ile bunu sağlayacaklarını dile getirdi.

EKREM ORAN: ILDIRI, ÇEŞME’NİN GÖZBEBEĞİ

Çeşme Ildırı’da ziyaret ettiği Erythrai Kazı Başkanı Dr. Akalın Orbay’dan bilgi alan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran’a, Erythrai’ın tarihsel değeri, bu güne kadar bölgede yapılan kazı çalışmalarının sonuçları ve Erythrai’ın nasıl bir turizm potansiyeline sahip olduğu sunumla anlatıldı. Erythrai kazıları hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Oran, Ildırı’ın Çeşme’nin gözbebeği olduğunu, Ege ve Akdeniz uygarlıkları tarihinin önemli bir merkezi olduğunu ve bu güne kadar da sit alanı olması sebebiyle korunduğunu ifade etti. Ildırı’nın potansiyelinin farkında olduklarını ve doğru adımları atarak bölgeyi kontrollü bir şekilde geliştireceklerini kaydeden Başkan Oran, Ildırı halkının başrolü üstleneceği bir turizm modelini hayata geçireceklerini, Çeşme turizminin bu sayede daha da büyüyeceğini ifade etti. Erythrai kazı ekibinin ortaya koyduğu projeleri destekleyeceklerini, kadınların da dahil edildiği üretim faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler aldıklarını söyleyen Başkan Oran, kazı başkanı ve ekibine teşekkür etti.

EKİBİN KÜLTÜR TURİZMİ PROJELERİ VAR

Erythrai kazılarında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğretim üyelerinin de ‘Kültür Turizmi’ne katkı sağlamak için yer aldığı bilgisi paylaşıldı. Erythrai Kazıları Başkanı Dr. Akalın Orbay, bölgede ortaya koydukları projeler ile Çeşme ve Ildırı’nın kültürü ve turizmi için önemli çalışmalar yapıldığını, bazı projelerin pratiğe dökülemediğini, gerekli destekleri aldıkları takdirde, projeye dâhil olacak kurumlarla birlikte kültür turizmine daha önemli katkılar da yapabileceklerini dile getirdi.

  • YAZAR: HANDE KAYA

    1990 doğumlu Hande Kaya, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 2010 yılından bu yana yazılı ve dijital medya sektöründe çalışan Hande Kaya, Sondakikaizmir.com’da editör olarak gazeteciliği sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım