SON DAKİKA

Ekonomi

Ender Yorgancılar’dan tarım vurgusu

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, tarım alanında 5 milyon kişinin istihdam edilmesi gerektiğini söyledi.

7 Haziran 2019 16:59
Ender Yorgancılar’dan tarım vurgusu

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, Ege Bölgesi’nin ve Türkiye’nin ekonomisi ve tarımı hakkında İzmir'de dikkat çeken açıklamalar yaptı.

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI (EBSO) BAŞKANI ENDER YORGANCILAR’DAN TARIM VURGUSU

İHA’nın haberine göre, Türkiye’nin, cari açığı düşürmek ve dış borçları azaltmak konularında bir zorunluluğu olduğunu söyleyen Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir'de yaptığı açıklamada, ekonomik anlamda rahatlamanın yolunun ise tarımsal potansiyelin daha etkin kullanılması ve gıda ürünlerinin daha fazla ihracatı ile mümkün olduğuna vurgu yaptı.

ENDER YORGANCILAR: “TARIMDA 5 MİLYON KİŞİ İSTİHDAM EDİLMELİ”

Türkiye’de ve Ege Bölgesi’nde faaliyet yürüten Sanayicilerin deneyimleri, birikimleri ve yatırım kapasiteleri açısından buna hazır olduğunu söyleyen Ender Yorgancılar, tarım alanında 5 milyon kişinin istihdam edilmesi gerektiğini, 82 milyon vatandaşın ve 40 milyon turistin beslenmesinin bununla mümkün olabileceğini söyledi. Türkiye’nin 6 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatı yaptığına vurgu yapan Başkan Ender Yorgancılar, tarımın Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri olduğunu söyledi.

EBSO BAŞKANI ENDER YORGANCILAR SEKTÖRÜN DURUMUNU ÖZETLEDİ

Tarım sektöründe gelinen noktanın sanayicilerde karamsarlıkla karşılandığını söyleyen Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, gelişmelerin üretim ve ihracata doğrudan ve dolaylı olarak zararları olduğunu söyledi. Tarımsal üretimde istikrarsızlık olduğunu, tarım ürünlerinde fiyat dalgalanmasının yüksek oranda olduğunu, önemli bir alanda yer alan tarım arazilerinin işlenmediğini ifade eden Başkan Ender Yorgancılar, bu tablodan dolayı tarımsal üretim artışının düşük kaldığını ve fiyatların yükseldiğini söyledi.

ENDER YORGANCILAR: VERGİLER AZALMALI

Sektördeki vergilere de vurgu yapan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, tarım sektöründeki vergilerin azaltılması gerektiğini söyledi. Bu sayede hem gıda güvenliğinin sağlanmasının hem de tarım sektörünün kazancının artmasının mümkün olduğunu söyleyen Başkan Yorgancılar, bu önlemlerin alınmaması durumunda tarım sektörünün döviz kazandıran değil, kaybettiren bir sektör olmaya devam edeceğini söyledi.

  • YAZAR: HANDE KAYA

    1990 doğumlu Hande Kaya, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 2010 yılından bu yana yazılı ve dijital medya sektöründe çalışan Hande Kaya, Sondakikaizmir.com’da editör olarak gazeteciliği sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım