SON DAKİKA

İzmir

Evinizin altından fay hattı geçiyor mu? Tıklayın öğrenin

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, diri fayların bulunduğu bölgeleri paylaştı. Vatandaşlar, bu sistemle evlerinin fay hattına yakınlığını öğrenebiliyor.

7 Ekim 2019 16:19
Evinizin altından fay hattı geçiyor mu? Tıklayın öğrenin

İstanbul'da gerçekleşen deprem sonrası, Türkiye'nin birçok bölgesinde vatandaşlar, oturdukları bölgenin deprem riskini araştırmaya başladı. En az İstanbul kadar İzmir'de de deprem riski olduğunun açıklanmasıyla birlikte İzmirliler, oturdukları bölgenin altından fay hattı geçip geçmediğini merak ediyor. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Türkiye'de fay hattının geçtiği bölgeleri resmi internet sitesinde bulunan bir uygulama ile vatandaşların hizmetine sunuyor.

Evinin fay hattına yakın olup olmadığını merak eden vatandaşlar, buraya tıklayarak sol tarafta bulunan "diri faylar" seçeneğini seçip evinin fay hattına uzaklığını öğrenebilir.

İzmir diri fay hatları şu şekilde (Kırmızı çizgiler)

İZMİR DEPREM RİSKİ 2019

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada İzmir'in deprem riskinin bulunduğunu ifade etmişti. İzmir'de deprem riskinin en yüksek olduğu bölgeler ise Çiğli, Bayraklı, Menemen ve Karşıyaka olarak belirtilmişti. Yaşar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Özgür Eğilmez ise yaptığı açıklamada İzmir'de muhtemel bir depremin 200 bin konutu yıkabileceğini duyurmuştu.

İZMİR DEPREM RİSKİ VE FAYLARI İÇİN TIKLAYIN

İZMİR DEPREM TOPLANMA ALANLARI İÇİN TIKLAYIN

  • YAZAR: ADEM ERDOĞAN

    1983 doğumlu Adem Erdoğan ilk yerel gazetesini 2010 yılında çıkardı. 2012 yılında bir medya şirketinden yöneticilik teklifi alarak, 5 yıl ‘İçerik Yöneticisi’ olarak çalıştı. Yayına hazırladığı antoloji ve kitaplar bulunan Adem Erdoğan Sondakikaizmir.com İmtiyaz Sahibi’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım