SON DAKİKA

Facebook Hesabınız Başınıza İş Açabilir! Mutlaka Silmeniz Gereken 12 Şey

Facebook'ta son olarak, Cambridge Analytica isimli bir şirketin, 87 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerini ele geçirdiği ortaya çıkmıştı. Peki dolandırıcılardan korunmanın yolları neler?

14 Kasım 2018 21:39
1 Doğum gününüzü gizleyin! Facebook profilinizde yer alan doğum günü tarihiniz, tıpkı adınız ve soyadınız gibi, banka hesaplarınıza ulaşmakta dolandırıcılara yardımcı olabilir. Bu nedenle profilinizden doğum günü tarihinizi kaldırın.

Doğum gününüzü gizleyin! Facebook profilinizde yer alan doğum günü tarihiniz, tıpkı adınız ve soyadınız gibi, banka hesaplarınıza ulaşmakta dolandırıcılara yardımcı olabilir. Bu nedenle profilinizden doğum günü tarihinizi kaldırın.

2 Telefon numaranızı silin. Eğer takıntılı bir hayranınız varsa, gün içinde, hatta daha kötüsü gece saatlerinde mesaj yağmuruna tutulabilirsiniz. Bu sebeple telefon numaranızı, profilinizden kaldırmanızı tavsiye ediyoruz.

Telefon numaranızı silin. Eğer takıntılı bir hayranınız varsa, gün içinde, hatta daha kötüsü gece saatlerinde mesaj yağmuruna tutulabilirsiniz. Bu sebeple telefon numaranızı, profilinizden kaldırmanızı tavsiye ediyoruz.

3 Yapılan araştırmalara göre bir kişi, toplamda 150 kişiyle tutarlı ilişkiler yaşayabiliyor. Kişilerin facebook listesinde yer alan kişilerin sadece yüzde 4,1’i güvenilir, herhangi bir kriz anında ise sadece yüzde 13,6’sı konuyla ilgileniyor. Bu nedenle facebook hesabınızdaki gereksiz kişileri atarak, daha iyi sosyal medya etkileşimi kurabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre bir kişi, toplamda 150 kişiyle tutarlı ilişkiler yaşayabiliyor. Kişilerin facebook listesinde yer alan kişilerin sadece yüzde 4,1’i güvenilir, herhangi bir kriz anında ise sadece yüzde 13,6’sı konuyla ilgileniyor. Bu nedenle facebook hesabınızdaki gereksiz kişileri atarak, daha iyi sosyal medya etkileşimi kurabilirsiniz.

4 Çocuklarınızın fotoğraflarını, sosyal medya hesaplarınızdan kaldırmanızı tavsiye ediyoruz. Çocuklarınız ileride, kendileriyle ilgili bu paylaşımlara beklemediğiniz türden tepki gösterebilir.

Çocuklarınızın fotoğraflarını, sosyal medya hesaplarınızdan kaldırmanızı tavsiye ediyoruz. Çocuklarınız ileride, kendileriyle ilgili bu paylaşımlara beklemediğiniz türden tepki gösterebilir.

5 Çocuklarınızın okuduğu okulla ilgili paylaşımda bulunmayın. Yapılan araştırmalara göre cinsel taciz olayları, gün geçtikçe daha fazla artıyor. Çocuk istismarcısına yol göstermeyin, çocuğunuzun okul bilgilerini sosyal medyadan paylaşmayın.

Çocuklarınızın okuduğu okulla ilgili paylaşımda bulunmayın. Yapılan araştırmalara göre cinsel taciz olayları, gün geçtikçe daha fazla artıyor. Çocuk istismarcısına yol göstermeyin, çocuğunuzun okul bilgilerini sosyal medyadan paylaşmayın.

6 Yer bildirim servisleri, hırsızların yanı sıra size zarar vermek isteyen birine davetiye çıkarabilir. Telefonunuzdaki yer bildirim servislerini kullanmamaya çalışın.

Yer bildirim servisleri, hırsızların yanı sıra size zarar vermek isteyen birine davetiye çıkarabilir. Telefonunuzdaki yer bildirim servislerini kullanmamaya çalışın.

7 Patronlarınızı ve müdürlerinizi, sosyal medya hesaplarınızdan engelleyin. İş hayatınız hayatındaki problemlerinizi sosyal medyanızdan paylaşmanız halinde başınıza iş açabilir, var olan işinizi kaybedebilirsiniz.

Patronlarınızı ve müdürlerinizi, sosyal medya hesaplarınızdan engelleyin. İş hayatınız hayatındaki problemlerinizi sosyal medyanızdan paylaşmanız halinde başınıza iş açabilir, var olan işinizi kaybedebilirsiniz.

8 Evdeki fotoğraflarınızla ilgili bildirim yapmayın. Fotoğraflarınızdaki yer bildirimleri, ev adresini ifşa ederek hırsızlara yol gösterebilir.

Evdeki fotoğraflarınızla ilgili bildirim yapmayın. Fotoğraflarınızdaki yer bildirimleri, ev adresini ifşa ederek hırsızlara yol gösterebilir.

9 Tatil planlarınızı açıklamayın! Sosyal medya hesaplarında tatil planlarıyla ilgili detaylar paylaştıkları takdirde, kişilerin sigortadan ödeme alamayacaklarını belirtiliyor.

Tatil planlarınızı açıklamayın! Sosyal medya hesaplarında tatil planlarıyla ilgili detaylar paylaştıkları takdirde, kişilerin sigortadan ödeme alamayacaklarını belirtiliyor.

10 İlişki durumunuzu hemen güncellemeyin. Yeni başlayan ilişkiler, uzun süreli ilişkilere göre ayrılığa daha meyillidir. Bu sebeple “ilişkisi var” durumundan “bekar”a geçmek zorunda kalırsanız, bu sizi etrafınıza karşı mahcup edebilir, ayrılık üzüntüsüne ekleme yapabilir.

İlişki durumunuzu hemen güncellemeyin. Yeni başlayan ilişkiler, uzun süreli ilişkilere göre ayrılığa daha meyillidir. Bu sebeple “ilişkisi var” durumundan “bekar”a geçmek zorunda kalırsanız, bu sizi etrafınıza karşı mahcup edebilir, ayrılık üzüntüsüne ekleme yapabilir.

11 Kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle kaydetmeyin. Facebook hesabınızın çalınması halinde bütün kartlarınız hacker’ın eline geçebilir, bu da size ay sonunda kabarık bir fatura çıkarabilir.

Kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle kaydetmeyin. Facebook hesabınızın çalınması halinde bütün kartlarınız hacker’ın eline geçebilir, bu da size ay sonunda kabarık bir fatura çıkarabilir.

  • YAZAR: KAAN YILMAZ

    1993 İzmir doğumlu Kaan Yılmaz İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından İngiltere’de London School of Economics’de Medya ve İletişim kurslarına katılan Kaan Yılmaz, ‘Avrupa Birliği Ülkelerinde Medya Okur Yazarlığı’ sunumuyla panellere katıldı. Kendini internet medyası alanında geliştiren Kaan Yılmaz, haberde kullanıcı deneyimi konusunda da birikim sahibi.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım