SON DAKİKA

İzmir

İşçi ölümleri raporu açıklandı, İzmir Türkiye'de 3. sırada

Haziran ayındaki işçi ölümleri ile ilgili hazırlanan raporda İzmir, Türkiye'de işçi ölümünün görüldüğü 3. şehir oldu.

5 Temmuz 2019 01:07
İşçi ölümleri raporu açıklandı, İzmir Türkiye'de 3. sırada

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, işçi ölümleriyle ilgili raporunu açıkladı. Rapora göre Haziran ayında toplam 124 işçi hayatını kaybetti. 124 kişinin 6'sının çocuk ve 17'nin ise kadın olduğu raporda yer bulurken 2019 yılının ilk 6 ayında hayatını kaybeden kişi sayısı da belli oldu. Türkiye'de Ocak ayından Haziran ayına kadar 840 işçi, çeşitli sebeplerle hayatını kaybetti. Rapora göre Ocak'ta 158, Şubat'ta 127, Mart'ta 114, Nisan'da 153, Mayıs'ta 163 ve Haziran'da 124 kişi yaşamını yitirdi.

6 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Haziran ayı verilerine göre, hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu işçi veya memur statüsünde. Haziran ayında 90 memur ve işçi hayatını kaybederken 34'ü ise çiftçi veya esnaf statüsünde yer aldı. Haziran ayında 14 yaşının altında çalıştırılan 6 çocuk da yaşama gözlerini yumdu.  Haziran ayında hayatını kaybeden 124 kişinin 111'i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Hayatını kaybedenlerden 13'ünü ise mülteci ya da yurt dışından gelerek Türkiye'de çalışanlar oluşturuyor. Yabancıların uyrukları Suriyeli, Afgan, İranlı ve Özbek olarak tespit edildi.

İZMİR, EN ÇOK ÖLÜMÜN GERÇEKLEŞTİĞİ 3. ŞEHİR

Haziran ayında ölüm sebepleri olarak başı trafik kazaları çekiyor. Trafik kazalarını zehirlenme ve göçük gibi ölümler izliyor. Geçtiğimiz ay en çok iş cinayetleri İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa ve Kocaeli'de gerçekleşti. İstanbul'da 39, Antalya'da 38 ve İzmir'de 34 işçi hayatını kaybetti.

2018'DEN SONRA İŞÇİ ÖLÜMLERİ AZALMAYA BAŞLADI

Öte yandan raporda, Zonguldak'ta bulunan madenlerde çökme riski ile İstanbul ve Kocaeli'deki fabrikalarda yangın meydana gelebileceğine dikkat çekiliyor. Bunun yanı sıra raporda, 2018 yılında başlayan işçi ölümlerindeki azalmanın sürdüğü dile getiriliyor.

  • YAZAR: YASEMİN ÇELİK

    1989 Balıkesir doğumlu Yasemin Çelik, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu ve çeşitli basın organlarında görev aldı. İnternet medyası ile tanışarak muhtelif haber sitelerinde içerik editörlüğü, magazin haberleri şefliği, sosyal medya şefliği gibi görevlerde bulunan Yasemin Çelik, Sondakikaizmir.com editör kadrosunda çalışıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım