SON DAKİKA

Ekonomi

İşsizlik maaşı alanlara ödemeler, Ramazan Bayramı öncesi yapılacak

Türkiye İş Kurumu, normal şartlarda ayın 5'inde yatan işsizlik maaşını, Ramazan Bayramı nedeniyle bu ay 31 Mayıs'ta yatıracak.

24 Mayıs 2019 12:05
İşsizlik maaşı alanlara ödemeler, Ramazan Bayramı öncesi yapılacak

Türkiye İş Kurumu'ndan, Ramazan Bayramı öncesi müjde geldi. Her ayın 5'inde ödenen işsizlik maaşları, Ramazan Bayramı nedeniyle 31 Mayıs Cuma günü yatırılacak. Böylece işsizlik maaşı alanlar, maaşlarını 5 gün önceden banka hesaplarında görecek.

İşsizlik maaşı almaya hak kazananlar, sigorta primlerine göre; bin 23 TL ile 2 bin 46 TL arasında ücret alacaklar.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Kişinin işsizlik maaşı alması için kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün çalışması, fesih tarihinden 3 yıl öncesinde en az 600 gün sigorta primi ödemiş olması ve fesih sonrası 30 gün içinde şahsen ya da elektrik ortamda başvurması.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR

İşsizlik maaşı, sigortalının son dört aylık prime esas kazancın hesaplanmasıyla ödeniyor. Hesaplama, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80'ini geçemiyor.

İŞKUR, Nisan ayında 600 binden fazla kişiye farklı bedellerle işsizlik maaşı ödemişti.

  • YAZAR: ONUR ÖZCAN

    1990 doğumlu Onur Özcan, Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde gazetecilik eğitimi aldı ve çeşitli medya şirketlerinde çalıştı. Ekonomiden spora, magazinden siyasete, haber değeri olan tüm gelişmeleri yakından takip eden Onur Özcan Sondakikaizmir.com Genel Yayın Yönetmeni’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım