SON DAKİKA

İzmir

İzmir, 30 yıl sonra Adana'ya benzeyecek

Yurt dışında yapılan araştırmaya göre; dünyada iklim değişiklikleri nedeniyle İzmir'in iklimi, 2050 yılında Adana'ya benzeyecek.

13 Temmuz 2019 15:41
İzmir, 30 yıl sonra Adana'ya benzeyecek

Dünyada iklim değişiklikleri yavaş yavaş başlarken İsviçre'de eğitim veren bir üniversite, 30 yıl sonra bazı şehirlerin hava sıcaklıklarının değişeceğini duyurdu. Yapılan araştırmada dünya sıcaklığının 2 derece artaracağı ifade edilirken sıcaklıkların en çok kuzey ülkelerinde hissedileceği belirtiliyor. Araştırmaya göre Avrupa'da yaz mevsimi 3,5, kışlar ise yaklaşık 5 derece daha sıcak olacak. 

İZMİR ADANA'YA BENZEYECEK

Araştırmada Türkiye'den de bazı şehirler yer aldı. Araştırmaya göre İstanbul, iklim olarak 2050 yılında Roma'ya, İzmir ve Bursa Adana'ya, Ankara Taşkent'e, Gaziantep Erbil'e, Adana ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti Lefkoşa'ya benzeyecek. Araştırmada sıcaklık değişiminin başka şehirlere benzetilmesi ise, farkındalık yaratmanın amaçlandığı ifade edilirken daha önce yapılan değerlendirmelerden daha anlaşılır bir araştırma ortaya koymak olduğu belirtildi. Ekvator çizgisinde bulunan kentlerin daha önce hiç yaşanmamış bir iklimle karşı karşıya kalacakları, bu nedenle bu şehirlerde göçlerin başlayabileceği dile getiriliyor.

HER 10 YILDA 0,2 DERECE ARTIYOR

Yapılan araştırmalara göre sıcaklığın her 10 yılda 0,2 derece arttığı ifade edilirken 2030 ile 2052 yılları arasında sıcaklık artışının 1,5 dereceye ulaşacağı tahmin ediliyor. Sıcaklık artışının en büyük sebepleri arasında karbon salımı ve fosil yakıtlarının kullanımı gösteriliyor. 2100 yılında ise sıcaklığın yaklaşık artışının ortalama 3 dereceyi bulabileceği belirtiliyor. 

SENARYO EN İYİ HALDEN HESAPLANDI

2100 yılına kadar yapılan ve ortalama 3 derece artışın yaşanacağı planlar, ülkelerin verdikleri karbon salınımının azaltılacağı taahhütleri hesaplanarak yapıldı. Eğer ülkeler verdikleri taahhütleri tutmazsa, dünyada sıcaklığın çok daha fazla artacağı tahmin ediliyor. Sıcaklık artışlarının; yağmur, kuraklık ve deniz seviyesinin yükselmesi gibi bazı olayları da tetiklemesi bekleniyor.

  • YAZAR: ADEM ERDOĞAN

    1983 doğumlu Adem Erdoğan ilk yerel gazetesini 2010 yılında çıkardı. 2012 yılında bir medya şirketinden yöneticilik teklifi alarak, 5 yıl ‘İçerik Yöneticisi’ olarak çalıştı. Yayına hazırladığı antoloji ve kitaplar bulunan Adem Erdoğan Sondakikaizmir.com İmtiyaz Sahibi’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım