SON DAKİKA

İzmir

İzmir Alsancak Tekel Fabrikası yenileniyor

İzmir Tarihi Alsancak Tekel Fabrikası, Yaşar Üniversitesi öğrencileri tarafından yeniden tasarlandı.

7 Haziran 2019 18:00
İzmir Alsancak Tekel Fabrikası yenileniyor

135 yıllık İzmir Konak Tarihi Alsancak Tekel Fabrikası, Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencileri tarafından ‘Müzik Fabrikası’na dönüştürülmek üzere, aslı korunarak yeniden tasarlandı.

TARİHİ ALSANCAK TEKEL FABRİKASI MÜZİK FABRİKASI OLUYOR

İHA’nın haberine göre, Konak Alsancak’da bulunan ve 135 yıllık tarihi olan Tarihi Alsancak Tekel Fabrikası, gelecek nesillere ulaşabilmesi için yeniden tasarlandı. Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencileri tarafından ‘Müzik Fabrikası’ konsepti ile tasarım projesi hazırlanan Alsancak Tekel Fabrikası projenin hayata geçirilmesi ile yeni yüzüne kavuşacak.

İzmir Tarihi Alsancak Tekel Fabrikası - Müzik Fabrikası

MÜZİK FABRİKASI PROJESİNİ YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ HAZIRLADI

Yaşar Üniversitesi öğrencilerinin ‘Müzik Fabrikası’na dönüştürmek istediği Alsancak Tekel Fabrikası’nda, Müzik Müzesi ve Performans Sanatları Merkezi olması düşünülüyor. Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Ebru Karabağ Aydeniz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, daha önce de Tarihi Elektrik Fabrikası’nı yeniden tasarlayarak yaşayan bir mekân haline getirdiklerini ifade etti. Alsancak Tekel Fabrikası’nın İzmir’in önemli simgelerinden ve kent kimliğinin önemli bileşenlerinden olduğunu söyleyen Ebru Karabağ Aydeniz, söz konusu mimarlık mirasının korunması gerektiğini söyledi.

İzmir Tarihi Alsancak Tekel Fabrikası - Müzik Fabrikası

MÜZİK FABRİKASI’NDA MÜZİK SERGİLERİ DE OLACAK

‘Müzik Fabrikası’ projesinin 2 aşamadan oluştuğu bilgisini paylaşan Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Ebru Karabağ Aydeniz, ana fabrikanın ‘Pop&Rock Müzik Fabrikası’na, yemekhanenin ise ‘Caz Müzik Fabrikası’na dönüştürülmesi için stratejiler geliştirildiğini söyledi. Öğretim Üyesi Aydeniz, ikinci aşama olarak da, ‘Türk Pop&Rock Müziği Sergisi’ ve ‘Türk Caz Müziği Sergisi’ için alanların tasarlandığını bilgisini verdi.

İzmir Tarihi Alsancak Tekel Fabrikası - Müzik Fabrikası

TARİHİ ALSANCAK TEKEL FABRİKASI’NDA POP&ROCK VE CAZ ESİNTİLERİ

Alsancak Tekel Fabrikası’nın ‘Müzik Fabrikası’na dönüştürülmesi ile ilgili açıklama yapan bir diğer isim Yaşar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sergio Taddonio, öğrencilerin, Türk Pop&Rock tarihinin ve Türk Caz tarihinin önemli aşamalarının, burayı ziyaret edecek kişilere aktarılabilmesi için projeler geliştirildiğini söyledi.

İzmir Tarihi Alsancak Tekel Fabrikası - Müzik Fabrikası

MÜZİK FABRİKASI PROJESİ HAKKINDA

‘Müzik Fabrikası’nı tasarlayan öğrenciler proje üstünde 5 ay çalıştılar. Son projelerini Tarihi Alsancak Tekel Fabrikası’nda sergileyen öğrencilerin sunumuna İtalya İzmir Konsolosu, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi yetkilileri de katıldı.

İzmir Tarihi Alsancak Tekel Fabrikası - Müzik Fabrikası
  • YAZAR: HANDE KAYA

    1990 doğumlu Hande Kaya, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 2010 yılından bu yana yazılı ve dijital medya sektöründe çalışan Hande Kaya, Sondakikaizmir.com’da editör olarak gazeteciliği sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım