SON DAKİKA

İzmir

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Buca Metrosu tartışması

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılması planlanan Buca Metrosu'nun akıbeti konuşuldu.

11 Temmuz 2019 12:26
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Buca Metrosu tartışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesinden, dün yapılan açıklamada Üçyol-Buca Metrosu için Cumhurbaşkanlığından gelecek tek imza sonrası harekete geçileceği ifade edilmişti. Yaklaşık 2 yılda 3 başvuru yapılmış ancak cevap alınamadığı ifade edilmişti. İzmir Büyükşehir Meclisi toplantısına, Üçyol-Buca Metrosu tartışması damga vurdu. Raylı Sistemler Daire Başkanı Mehmet Ergenekon, konuyla ilgili sunumda bulunarak Dokuz Eylül Üniversitesi'nin vermediği arsa nedeniyle kilometre başına maliyetin 45 milyon dolardan 67 milyon dolara yükseldiği, 2018-2019 yıllarında da yatırım planlarına alınmadığını ifade etti.

HIZAL: UMARIM İMZAYI DOĞRU YERDEN BEKLİYORLARDIR

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; İzmir Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ise sunumun ardından konuşarak arazinin Dokuz Eylül Üniversitesi'ne değil ormana ait olduğunu ifade etti. Doğru yazının yazılıp yazılmadığı, yazının doğru yere yazılıp yazılmadığının da bilinmediğini söyleyen Hızal, "Bir imza bekliyorlar. Umarım doğru yerden bekliyorlardır” şeklinde konuştu.

BUCA BELEDİYE BAŞKANI: SADECE İMZA BEKLİYORUZ

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ise yaptığı konuşmada merkezi hükümetin Buca halkının metroya kavuşmasını istemediğini ifade etti. Buca'nın metroyu yeterince beklediğini ifade eden Kılıç, sürecin daha fazla uzamaması için çağrıda bulundu. Kılıç, Ak Partili Hızal'a da yanıt vererek "Arazi Dokuz Eylül Üniversitesi'ne ait değilse niye ret yanıtı veriyor?" sorusunu sordu. Kılıç, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin merkezden para beklemediğini ve beklentisinin sadece metro için onay olduğunu belirtti.

MUHTARLARA ULAŞIM ÜCRETSİZ OLDU

Öte yandan Meclis'te, Kurban Bayramı'nda toplu ulaşımın ücretsiz olması konusunda da oylama yapıldı ve kabul edildi. Bunun yanı sıra, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, geçtiğimiz günlerde muhtarlara verdiği müjde de gerçekleşti. Buna göre; artık İzmir sınırlarında görev yapan muhtarlar, kimlik kartlarını göstererek toplu ulaşımı ücretsiz şekilde kullanabilecek.

İlgili Haberler

  • YAZAR: ADEM ERDOĞAN

    1983 doğumlu Adem Erdoğan ilk yerel gazetesini 2010 yılında çıkardı. 2012 yılında bir medya şirketinden yöneticilik teklifi alarak, 5 yıl ‘İçerik Yöneticisi’ olarak çalıştı. Yayına hazırladığı antoloji ve kitaplar bulunan Adem Erdoğan Sondakikaizmir.com İmtiyaz Sahibi’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım