SON DAKİKA

İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Halk Taşıt uygulamasının saatlerini genişletti

İzmir Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların yüzde 50 indirimli faydalandığı Halk Taşıt uygulamasını sabah saatlerinde 1 saat daha uzattı.

9 Temmuz 2019 10:09
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Halk Taşıt uygulamasının saatlerini genişletti

Geçtiğimiz dönemde hayata geçirilerek İzmirlilerin beğenisini kazanan "Halk Taşıt" uygulamasında yeni dönem başlıyor. Daha önceki dönemde sabah 06.00-07.00 ve 19.00-20.00 saatleri arasında geçerli olan uygulamanın zaman aralığı genişliyor. İzmir Büyükşehir Meclisinde kabul edilen karara göre artık Halk Taşıt Uygulaması, sabah saatlerinde 1 saat fazla uygulanacak. Yani 05.00-07.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullananlar, yüzde 50 daha az ücret ödeyecek.

AİLELERE 10 BİNİŞLİK KART GELİYOR

Sosyal belediye anlayışını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Yardım Yönetmeliği kapsamında yardım alan aileler için de yeni bir ayrıcalık geldi. Buna göre yardım alan ailelerin eğer 0-5 yaş arası çocuğu varsa, bu ailelere ayda 10 binişlik kart verilecek. Anne ve baba, toplu ulaşımı kullanırken çocuğuyla birlikte ücret ödemeyecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kararla çocuğun maddi zorluklara rağmen sosyal hayattan kopmamasını amaçlıyor. İzmir Büyükşehir Meclisinde gündeme gelen bu iki madde, oy birliğiyle kabul edildi. Kararlar, 1 Ağustos tarihinde yürürlüğe girecek ve halk taşıt ile sosyal yardım projesi hayata geçecek.

YEREL BASINA DESTEK GELİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesinde bu kararların yanı sıra zor durumla karşı karşıya kalan yerel basına destek de görüşüldü. Adalet Bakanlığının resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının yayımlanma zorunluluğunun kaldırılmasıyla ilgili hamlesinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi, meclis kararlarını yerel gazetelerde yayınlanması için harekete geçti. Meclis kararlarının yerel gazetede yayınlanması için hazırlanan önerge, Plan ve Bütçe ile Hukuk Komisyonu'na gönderildi. Önerge kabul edilirse artık İzmir Büyükşehir Meclisi kararları İzmir yerel gazetelerinde yayımlanacak ve böylece yerel gazetelerin gelirleri düşmemiş olacak.

KARŞIYAKA'DAKİ FAYTONLAR SATIN ALINACAK

Öte yandan kısa süre önce yasaklanan fayton taşımacılığıyla ilgili bir önerge de yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, Karşıyaka'da kullanılan atların ve faytonların satın alınarak İzmir Doğal Yaşam Parkı'na gönderilmesi için önerge verdi. Buna göre satın alınacak faytonlar da, İzmir'deki çevre düzenlemelerinde kullanılacak.

  • YAZAR: ADEM ERDOĞAN

    1983 doğumlu Adem Erdoğan ilk yerel gazetesini 2010 yılında çıkardı. 2012 yılında bir medya şirketinden yöneticilik teklifi alarak, 5 yıl ‘İçerik Yöneticisi’ olarak çalıştı. Yayına hazırladığı antoloji ve kitaplar bulunan Adem Erdoğan Sondakikaizmir.com İmtiyaz Sahibi’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım