SON DAKİKA

İzmir

İzmir'de konut satışları azaldı, yabancılara satış katlandı

TÜİK verilerine göre İzmir'de konut satışları azalırken geçen yıla göre yabancılara yapılan satış yüzde 280 arttı.

16 Mayıs 2019 13:08
İzmir'de konut satışları azaldı, yabancılara satış katlandı

Son dakika İzmir... İzmir’de konut satışları azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre İzmir’de Nisan ayında konut satışları, geçtiğimiz Nisan ayına göre yüzde 25 azaldı. İzmir’de 2019 Nisan ayında konut satışı 4 bin 797 oldu.

YABANCILARA SATIŞ, GEÇTİĞİMİZ YILI KATLADI

İzmir’de yabancılara konut satışı, geçtiğimiz yıla göre yüzde 280 arttı. İzmir’de yabancılar, Nisan 2019’da 76 adet konutun sahibi oldu.

EN ÇOK KONUT BUCA’DA SATILDI

Öte yandan İzmir’de en çok konut satışı Buca’da gerçekleşti. Buca’yı Karşıyaka, Torbalı, Karabağlar, Çiğli, Bornova, Konak, Menemen ve Bayraklı takip etti.

İzmir konut satışı

VATANDAŞLIK YOLU, KONUT SATIŞININ ÖNÜNÜ AÇMIŞTI

Yapılan düzenlemelerle birlikte yabancıların Türkiye’den 250 bin dolarlık konut alması halinde Türk vatandaşlığı kazanması sağlanmıştı. Bu düzenlemenin ardından Türkiye’de yabancılara satılan konut sayısı artmıştı.

Daha önce yapılan araştırmaya göre, İzmir’de konut satın alan yabancı vatandaşlarda listenin başında İranlılar bulunuyordu.

İlgili Haberler

  • YAZAR: BÜLENT AYDIN

    1987 İzmir doğumlu Bülent Aydın, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli gazetelerde muhabir ve editör olarak görev yapan Bülent Aydın, daha sonra internet haber sitelerinde çalışmalarını sürdürdü. Bülent Aydın, Sondakikaizmir.com’un editör kadrosunda görev alıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım