SON DAKİKA

İzmir

İzmir Dikili'de kaçak göçmen operasyonu: 83 kişi kıyıya getirildi

İzmir'in Dikili ilçesinde yapılan düzensiz göçü engelleme operasyonunda 83 göçmenin botu durduruldu.

12 Ağustos 2019 11:27
İzmir Dikili'de kaçak göçmen operasyonu: 83 kişi kıyıya getirildi

İzmir'de kaçak göçü önleme çalışmaları devam ederken Sahil Güvenlik helikopteri tarafından tespit edilen kaçak göçmenlere yönelik operasyon düzenlendi. Dikili'de Hayıtlı Koyu ve Bademli önlerinde iki farklı kurtarma operasyonu gerçekleştirildi. Lastik botlarla Yunan adalarına geçmeye çalışan kaçak göçmenler yakalandı. Lastik botların birinde 40, diğerinde ise 43 kaçak göçmen tespit edildi. Göçmenlerin büyük çoğunluğunun çocuk olması dikkat çekti. Düzensiz göçmenler, haklarında yapılan işlemlerin ardından göç idaresine sevk edildi.

DÜN DE 35 KİŞİ YAKALANMIŞTI 

Sahil Güvenlik ekipleri dün de Çeşme açıklarında lastik bot tespit etmişti. Yapılan çalışmaların ardından harekete geçen ekipler, lastik botu durdurmuş ve içinde bulunan 35 göçmeni yakalamıştı. Göçmenler ve lastik bot kıyıya getirilmiş, göçmenler haklarında yapılan işlemlerin ardından ilgili birime sevk edilmişti.

ŞİMDİYE KADAR 602 OPERASYON YAPILDI 

Sahil Güvenlik ekipleri, yılbaşından bu yana kaçak göçü önleme amacıyla 602 operasyon gerçekleştirdi. Düzenlenen operasyonlarda 20 binden fazla kaçak göçmen yakalandı. Yunan adalarına geçmeye çalışırken hayatını kaybeden düzensiz göçmen sayısı ise 28 oldu. Göçmenleri kaçak şekilde Yunan adalarına geçirmeye çalışan 32 organizatör ise yakalanarak haklarında işlem yapıldı. Bu yıl en çok kaçak göçmen yakalanan ay ise Temmuz ayı oldu. Sahil Güvenlik ekipleri, Temmuz ayında 160 ayrı operasyonda 5 binden fazla kaçak göçmeni yakaladı. Yapılan çalışmalarla birlikte 8 organizatör de gözaltına alındı.

  • YAZAR: BÜLENT AYDIN

    1987 İzmir doğumlu Bülent Aydın, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli gazetelerde muhabir ve editör olarak görev yapan Bülent Aydın, daha sonra internet haber sitelerinde çalışmalarını sürdürdü. Bülent Aydın, Sondakikaizmir.com’un editör kadrosunda görev alıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım