SON DAKİKA

İzmir

İzmir’in bisiklet ağı büyüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bisiklet kullanımını arttırmak isteyen belediyeler için örnek belediye seçildi.

16 Temmuz 2019 13:24
İzmir’in bisiklet ağı büyüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’de bisiklet kullanımını arttırarak çevreci bir yaklaşım benimsiyor. Şehir içinde bisiklet kullanımının artması, İzmirlilerin bisikleti daha çok tercih etmesi için çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği’nin desteklediği “Haydi Türkiye Bisiklete” projesinde de örnek belediye oldu. Kendi şehirlerinde bisikletin daha çok kullanılması için çalışma yürütecek belediyeler İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni örnek alacak.

HAYDİ TÜRKİYE BİSİKLETE

Büyükşehirlerin en büyük sorunu trafik. Şehir içinde meydana gelen trafik sıkışıklığı hem çevreye zarar veriyor, hem küresel iklim sorunlarına yol açıyor, hem de insanların gündelik hayatlarını etkiliyor. Bu sorunları yıllar önce gören İzmir Büyükşehir Belediyesi, bisiklet kullanımın arttırılması için BİSİM ve işlevsel bisiklet yollarının yapılması gibi birçok çalışma yürütmüştü. İzmir’i bisiklet kullanımı için kolay bir şehir haline getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, dünyanın büyük şehirlerinin dâhil olduğu Sürdürülebilir Şehirler Ağı’nın uygulamaya koyduğu “Haydi Türkiye Bisiklete” projesi için örnek ve öncü şehir seçildi. 1 yıl sürecek proje kapsamında, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki belediyeler, şehir içi bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için İzmir’i örnek alacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, şehir içinde makam aracı olarak bisiklet kullanmaya başlamıştı.

BİSİKLET YOLLARI 453 KM OLACAK

İzmir’de yeni bisiklet yolları için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2030 hedefi doğrultusunda, İzmir’deki bisiklet yollarının 453 km’ye çıkarılması için çalışma başlattı. Avrupa Birliği’nin desteklediği projede, bisikletin teşvik edilmesi için yapılacak kampanyalar ön planda olacak. Sivil Toplum Kuruluşları’nın da dâhil edileceği kampanyada, İzmir’in bisiklet kullanımı konusunda dünyanın sayılı şehirleri arasında yerini alması için planlamalar yapılacak. Projenin ardından ise tüm yapılanlar kitap haline getirilecek ve bisikleti teşvik etmek isteyen belediyelere yol haritası olacak.

  • YAZAR: KAAN YILMAZ

    1993 İzmir doğumlu Kaan Yılmaz İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Bölümü’nden mezun oldu. İngiltere’de London School of Economics’de Medya ve İletişim kurslarına katılan Kaan Yılmaz, ‘Avrupa Birliği Ülkelerinde Medya Okur Yazarlığı’ sunumuyla panellere katıldı. Kaan Yılmaz Sondakikaizmir.com’da editör olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım