SON DAKİKA

İzmir

İzmir’in ulaşım planında yaya ve bisiklet önceliği var

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 5 yılda İzmir’de yapılacak ulaşım projelerini tanıttı. Yetkililer, yaya, bisiklet ve toplu ulaşıma vurgu yaptı.

6 Ağustos 2019 13:33
İzmir’in ulaşım planında yaya ve bisiklet önceliği var

İzmir’in 2030 Ulaşım Planı, yapılan toplantı ile tanıtıldı. İzmir’in ilçe belediyelerinden ve STK’lardan temsilcilerin katıldığı ulaşım toplantısında toplu ulaşıma, bisiklet yollarına ve yayalaştırma çalışmalarına vurgu yapıldı.

YAYA VE BİSİKLET YOLLARI ÖNCELİKLİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ulaşım başlıklı toplantıda Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak konuştu. Projelerin masaya yatırıldığı görüşmede ilçe belediyelerinden ve sivil toplum kuruluşlarından görüş alındı. Ulaşım planının merkezini oluşturan bisiklet yolları ve yaya alanları hakkında yapılan sunumda, İzmir’de yeni yaya yolları ve 215 km yolun yaya öncelikli yol olması üzerinde duruldu. Ayrıca Konak, Karşıyaka, Buca, Bornova ve Balçova ilçelerinde 30 km hız limiti konulacak sokaklar ve yayalara öncelik verilecek yollar tespit edildi. Bisiklet yollarının üzerinde de dikkatle duran yetkililer, Bayraklı ile Alsancak arasında kesintisiz bir bisiklet yolu hazırlayacak. İzmir’de 741 yerde yeni bisiklet parkları yapılacak ve BİSİM’in 35 istasyonu 5 yılda 85 istasyona, 2030’a kadar ise 168 istasyona çıkacak. Bisiklet sayılarının artması hakkında da konuşan yetkililer, şu an ki sayının 500 olduğunu, 2023’e kadar sayının 1250’ye çıkacağını, 2030’a kadar ise 2500’e ulaşacağını kaydetti.

GÜNDE 4 MİLYON YOLCU

İzmir Ulaşım Planı’nın bir diğer önemli ayağı ise raylı sistemler oldu. 177,7 km olan raylı sistemlerin 465 km’ye çıkarılması için çalışmalar yapılacak. Bu sayede günlük 4 milyon yolcu raylı sistemlerden yararlanabilecek. Yeni tramvay ve metro hatlarının da 2023 yılına kadar bitirilmesi planlanıyor. Deniz ulaşımı hakkında da proje hazırlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Karşıyaka Mavişehir’de yeni bir iskelenin yapılacağını, İzmir içi ve yurtdışı seferlerinin buradan yapılacağını bildirdi. Arabalı vapur seferleri de, yeni gelecek 2 arabalı vapur ile artacak ve İzmir’de bulunan iskelelerin yenilenmesi sağlanacak. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yapılacak bu düzenlemelerle araç kullanımının %4 bandında düşeceğini öngörüyor.

  • YAZAR: YASEMİN ÇELİK

    1989 Balıkesir doğumlu Yasemin Çelik, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu ve çeşitli basın organlarında görev aldı. İnternet medyası ile tanışarak muhtelif haber sitelerinde içerik editörlüğü, magazin haberleri şefliği, sosyal medya şefliği gibi görevlerde bulunan Yasemin Çelik, Sondakikaizmir.com editör kadrosunda çalışıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım