SON DAKİKA

Güncel

İzmir Ödemiş'te kar helvası üreticileri, 2 bin metre yükseğe tırmanıyor

İzmir Ödemiş'te kar helvası üreticileri, Bozdağ'ın 2 bin metrelik zirvesine tırmanarak topladıkları karları aşağıya indiriyor.

22 Mayıs 2019 14:01
İzmir Ödemiş'te kar helvası üreticileri, 2 bin metre yükseğe tırmanıyor

Son dakika İzmir... İzmir'de artık yaz aylarına girilirken kar helvasının yapımı için de çalışmalar başladı. Ödemiş'te Bozdağ'ın zirvesine çıkan üreticiler, buradaki karları testereyle keserek satıyor. 

Kış mevsiminde bolca kar yağan Bozdağ'a çıkan üreticilerden biri olan ve "Karcı Salih" olarak tanınan Salih Palamut, İhlas Haber Ajansı'na konuştu. Palamut, bu sezon Bozdağ'a yağan karın kendilerine yeteceğini ifade ederek ekmeklerini kardan çıkardıklarını söyledi. 

İzmir Ödemiş Kar Helvası

BELGESELİ BİLE ÇEKİLDİ 

Ödemişli fotoğraf sanatçısı İlhan Biçer, zirvede yaşanan ekmek mücadelesini görüntüleyerek belgesel haline bile getirdi, "Kar helvası bölgemizin doğal serinlik kaynağı" dedi. 

KAR HELVASI NEDİR 

Kar Helvası, temiz karın üzerine tatlı şurup eklenerek hazırlanan ve genelde Türkiye'nin güney şehirlerinde tüketilen bir tatlıdır. Temiz karın üzerine genellikle vişne - kızılcık meyve şurubunun veya üzüm pekmezi dökülmesiyle yapılır. Kar helvası, Türkiye'nin güneyinde üretilen Bici biciye benzemektedir.

Kaynak: İHA

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım