SON DAKİKA

İzmir

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, yangın tedbirlerini aldı

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, çıkması muhtemel yangınların azaltılması için tedbirleri üst seviyeye çıkardı.

8 Ağustos 2019 11:17
İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, yangın tedbirlerini aldı

Yaz döneminde Akdeniz ve Ege Bölgeleri'nde artan yangın vakaları nedeniyle denetimler sıklaşırken yangın çıkması muhtemel bölgeler sürekli olarak kontrol ediliyor. İzmir Orman Bölge Müdür Vekili Mehmet Erol, yapılan çalışmaları inceledi. Yaklaşık 12 yıl önce çıkan yangında tamamı yanan Çiçekli bölgesinde araştırmalarda bulunan Erol, bu bölgenin yeniden orman olarak planlandığını belirtti. Erol, bölgenin imara açılacağı yönündeki iddialarını da gerçek dışı olduğunu söyledi.

HEDEF İLK 5 DAKİKADA YANGINA MÜDAHALE ETMEK

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; çıkan yangınların büyük çoğunluğunun 1 Haziran - 31 Ekim arasında çıktığını ifade eden Erol, ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü ve herhangi bir yangına karşın hazır olduklarını belirtti. Yangınların kısa süre içinde söndürülmesi için gerekli olan tüm önlemlerin alındığını kaydeden Erol, hedeflerinin yangına ilk olarak 5 dakika içinde müdahale etmek olduğunu belirtti. Çevre sakinlerinden ihbarlar aldıklarını söyleyen Erol, yangın gözetleme kulelerinin ve sistemleri sayesinde de ormanların sürekli olarak incelendiğini ve herhangi bir yangın halinde hızlı şekilde harekete geçildiğini belirtti. Şu an yangına yaklaşık olarak 10 dakika içinde müdahale edebildiklerini belirten Erol, arazözlerin yanı sıra helikopterleri de kullandıklarını söyledi.

YANGINLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU İNSAN KAYNAKLI

Orman Bölge Müdürü Mehmet Erol, geçtiğimiz yıldan daha az orman yangını çıktığını belirterek, yanan alanın da geçmişe göre çok daha az bir bölgenin yandığını ifade etti. Erol, yangınların büyük çoğunluğunun insan faktörü nedeniyle meydana geldiğini söylerken mangal, izmaritler ve anızlar nedeniyle vatandaşlara uyarılarda bulundu.

  • YAZAR: YASEMİN ÇELİK

    1989 Balıkesir doğumlu Yasemin Çelik, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu ve çeşitli basın organlarında görev aldı. İnternet medyası ile tanışarak muhtelif haber sitelerinde içerik editörlüğü, magazin haberleri şefliği, sosyal medya şefliği gibi görevlerde bulunan Yasemin Çelik, Sondakikaizmir.com editör kadrosunda çalışıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım