SON DAKİKA

İzmir

İzmir, tarımda Türkiye öncüsü olmak için harekete geçti

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehri Türkiye'nin en önemli tarım merkezi yapmak için çalışmalara başladı.

8 Ağustos 2019 13:26
İzmir, tarımda Türkiye öncüsü olmak için harekete geçti

İzmir'i Türkiye'nin tarım lideri yapmak için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, kooperatifler, STK'lar, meslek birlikleri ve şirketlerle görüşme kararı aldı. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde yapılan toplantıda, pazarlama konusu ele alındı. Bilgi alışverişinin ardından konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tarımda Türkiye'de ikinci sıraya yükseldiklerini ve hedeflerinin 1. olmak olduğunu dile getirdi. İzmir'in Türkiye'nin tarım politikasını da şekillendirebileceğini belirten Soyer, en önemli faktörlerden birinin istikrar olduğunun altını çizdi.

İSTİKRAR VE PLANLAMA VURGUSU

Konuşmasında planlamanın önemini anlatan Başkan Soyer, üretilecek ürünün ne kadar üretileceği ve satış fiyatlarının önceden hesaplanması ve buna uygun şekilde ekim yapılması gerektiğini söyledi. Herkesin aynı anda aynı ürünü ekmesiyle bu kez ürünün değersizleştiğini ifade eden Soyer, üretim planlaması yapmaya başladıklarını dile getirdi. Pazarlama sistemini de değiştireceklerini ifade eden Soyer, semt pazarlarında her hafta bir kez üretici pazarı olacağını kaydetti. Başkan Soyer, üreticilerin, İstanbul ve Ankara'da da satış yapacağını söyledi. Soyer, ayrıca İzmir'in tarım alanında yükselmesine katkıda bulunan eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'ya da teşekkür etti.

TÜRKİYE ÇAM BALI ÜRETİMİNDE ÖNCÜ

Öte yandan toplantıda kooperatifleşmenin önemine dikkat çekilirken her belediyenin tanzim satış noktası açması gerektiği ifade edildi. İhracata yönelik ürün üretmeye çalışıldığı ifade edilirken kooperatiflerin ilçelerde satış yapabileceği noktalara ihtiyacı olduğu dile getirildi. Toplantıda, dünyadaki çam balının yüzde 90'dan fazlasının Türkiye'de üretildiği belirtilirken bunun ihracı için çalışma yapılması gerektiği kaydedildi.

  • YAZAR: ADEM ERDOĞAN

    1983 doğumlu Adem Erdoğan ilk yerel gazetesini 2010 yılında çıkardı. 2012 yılında bir medya şirketinden yöneticilik teklifi alarak, 5 yıl ‘İçerik Yöneticisi’ olarak çalıştı. Yayına hazırladığı antoloji ve kitaplar bulunan Adem Erdoğan Sondakikaizmir.com İmtiyaz Sahibi’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım