SON DAKİKA

İzmir

İzmirli Kazes, 69 yıl sonra doğduğu topraklara geldi

1950 yılında Türkiye'den Arjantin'e göç eden ve soyu Sefarad Yahudilerine dayanan İzmir Bergama doğumlu Raşel Kazes, 69 yıl sonra vatan topraklarına döndü.

24 Mayıs 2019 00:02
İzmirli Kazes, 69 yıl sonra doğduğu topraklara geldi

Son dakika İzmir... 1950 yılında Türkiye'den Arjantin'e göç eden ve soyu Sefarad Yahudilerine dayanan İzmir Bergama doğumlu 85 yaşındaki Raşel Kazes, 69 yıl sonra topraklarına döndü... 1034 yılında Bergama'da doğan ve 16 yaşındayken Türkiye'den ayrılan Kazes, vatan hasretini gidermek için "Hayalim" dediği ülkesine döndü.

Raşel Kazes

Aradan onlarca yıl geçmesine rağmen Türk vatandaşlığından çıkmayan Kazes, Buenos Aires Büyükelçiliği'nden pasaportunu alarak İstanbul'a geldi. Türkiye'ye kızıyla birlikte gelen Kazes, kocasıyla evlendikten sonra ABD'ye gittiğini, sonra maddi sıkıntılar ve çocuklar nedeniyle Türkiye'ye gelemediğini ifade etti. Eşinin 4 yıl önce hayatını kaybettiğini ifade eden Kazes, "Bergama'da doğdum, orayı görmek istiyorum. Mutluluktan uçuyorum. Çok sevinçliyim." şeklinde konuştu.

Raşel Kazes

SEFARAD YAHUDİLERİ KİMLERDİR?

Sefarad, İbrani dilinde "İspanya" anlamına gelmektedir. Türkiye'deki Yahudi nüfusunun büyük çoğunluğu bu isimle anılıyordu. Dilleri, İspanyolca, Türkçe, İbranice ve Rumca karışımı bir dildir. Dil, artık unutulmaya başlanmıştır. İspanya'dan kovulan Yahudiler, kökenleri nedeniyle kendilerine "Sefarad" adını koymuşlardır. Türkiye'de şu an yaşayan 25 bin civarında Yahudi'nin neredeyse hepsi Sefarad Yahudisi'dir. Çok küçük azınlık ise Aşkenaz Musevileri'dir. Ünlü İzmirli şarkıcı Can Bonomo da bir Sefarad Yahudisidir.

Kaynak: İHA

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım