SON DAKİKA

İzmir

Karşıyaka’da imar revizyonu

Karşıyaka Belediyesi, daha fazla yeşil alan ve güvenli bir Karşıyaka için düğmeye bastı.

5 Temmuz 2019 14:58
Karşıyaka’da imar revizyonu

İzmir Karşıyaka Belediyesi, ilçenin geleceğini sağlam temellere oturtmak için çalışma başlattı. Karşıyaka için 40 yıllık imar planları hazırlanacak ve bu planlar için İzmir’de bulunan üniversitelerin, STK’ların ve Karşıyakalıların görüşleri alınacak.

KARŞIYAKA’DA DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte başlatılan çalışmalarda ilk hedef, Karşıyaka’da kişi başına daha fazla yeşil alan düşmesi. Karşıyaka’nın çehresini değiştirecek düzenlemelere göre, yeni bisiklet yolları yapılacak ve yayalar için daha fazla alan açılacak. Karşıyaka halkının yoğunlukta olduğu alanlarda ve kamu binaları ile çevresinde yeraltına yeni otoparklar yapılacak. Aynı zamanda sağlık birimleri, yeni yollar, eğitim kurumları, alışveriş alanları ve Karşıyakalı çocuklar için parklar yapılacak. Hazırlanacak imar planlarında ilk olarak Karşıyaka Cumhuriyet ve Örnekköy Mahallesi ile çevresi ele alınacak. Bu 2 mahallenin ardından ise Karşıyaka’nın tüm mahallelerinde planlar hazırlanacak.

KARŞIYAKA ÇARŞI’DA REVİZYON

Karşıyaka Belediyesi’nin önemli revizyon çalışmalarından biri de Karşıyaka Çarşı’da yürütülecek. Karşıyaka’nın en yoğun bölgesi için İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi ile birlikte proje hazırlanacak. Aynı zamanda, Karşıyaka Çarşı için tasarım yarışması da yapılacak. Çarşı’nın yeniden ele alınacağı projeye STK’lar, meslek odaları ve Karşıyaka halkı da dâhil ediliyor. Çarşı’nın geleceğine karar verilecek proje için ilçenin muhtelif noktalarında anket çalışmaları yapılacak ve toplantılar düzenlenecek. Karşıyaka’da uygulanacak diğer imar revizyonları da bu anketlere ve toplantılara dâhil edilecek. Muhtarlar da aktif olarak mahallelerin sorunları ve çözüm yolları için Karşıyaka Belediyesi ile birlikte hareket edecek.

KARŞIYAKA’NIN 40 YILI PLANLANIYOR

Karşıyaka’da yapılacak revizyonlarla ilgili açıklama yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Karşıyakalı çocuklara daha sağlıklı ve güvenli bir kent bırakabilmek ve Karşıyaka halkına daha iyi koşullarda hizmet sunabilmek için çalıştıklarını söyledi. Bu yüzden imar revizyonu için düğmeye bastıklarını kaydeden Başkan Cemil Tugay, Karşıyaka’nın geleceği için ve sorunların çözümü için bu revizyonların şart olduğunu söyledi. Karşıyaka’da yapacakları imar çalışmaları için Karşıyaka halkından da fikir alacaklarını söyleyen Başkan Tugay, 5 yıllık süreç içerisinde Karşıyaka’nın 40 yılını planlamak istediklerini söyledi. Başkan Tugay, yapılacak tüm planlamaların İzmir Büyükşehir Belediyesi ile koordineli şekilde yürüyeceğini kaydetti.

  • YAZAR: ADEM ERDOĞAN

    1983 doğumlu Adem Erdoğan ilk yerel gazetesini 2010 yılında çıkardı. 2012 yılında bir medya şirketinden yöneticilik teklifi alarak, 5 yıl ‘İçerik Yöneticisi’ olarak çalıştı. Yayına hazırladığı antoloji ve kitaplar bulunan Adem Erdoğan Sondakikaizmir.com İmtiyaz Sahibi’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım