SON DAKİKA

Emlak

Krediler arttı, maliyet çoğaldı! İnşaatçılık sektörü dibe vurdu

Belediye verilerine göre; Türkiye'nin genelinde ilk 3 ay boyunca yapılan bina sayısı, geçtiğimiz yıla göre yüzde 42 azaldı. Düşüş, İzmir'de de etkili oldu.

22 Mayıs 2019 17:35
Krediler arttı, maliyet çoğaldı! İnşaatçılık sektörü dibe vurdu

Son dakika İzmir... Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan ayında konut satışlarını açıkladı. Kredilerin yükselmesi nedeniyle Türkiye'nin genelinde konut satışları yüzde 18 azalırken en çok konut satışı yapılan 3. şehir, 4 bin 797 ile İzmir oldu. İlk iki sırada İstanbul ve Ankara yer aldı. 

Dolar kurundaki yükseliş ve kredi faizlerindeki yükselme, müheahhitlerin de "yeni bina" hamlelerini azalttı. Belediye yapı ruhsatlarına göre ilk 3 ayda, geçtiğimiz yıla göre bina sayısında yüzde 42'lik düşüş yaşandı. 

İzmir emlak

MÜTEAHHİTLER ELLERİNDEKİ KONUTLARI SATMAYA ÇALIŞIYOR

Verilere göre inşaat maliyetleri de arttı. Mart ayında, geçtiğimiz Mart ayına göre inşaat maliyetlerinin artışı yüzde 27'yi buldu. Hem maliyetlerin artması hem de kredilerin yükselmesi nedeniyle müteahhitler, bir süre yeni konut yapımını "durdurma" kararı aldı. Müteahhitler bu dönemde, ellerinde bulunan daireleri en az zararla satmayı planlıyor. 

İzmir emlak

İzmir'de daha önce açıklanan verilere göre, en çok satış Çiğli'de yapılmıştı. En çok satış yapılan ilçeler şu şekilde:

 1. Çiğli
 2. Buca
 3. Karşıyaka
 4. Torbalı
 5. Karabağlar
 6. Bornova
 7. Menemen
 8. Bayraklı
 9. Konak

İlgili Haberler

 • YAZAR: BÜLENT AYDIN

  1987 İzmir doğumlu Bülent Aydın, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli gazetelerde muhabir ve editör olarak görev yapan Bülent Aydın, daha sonra internet haber sitelerinde çalışmalarını sürdürdü. Bülent Aydın, Sondakikaizmir.com’un editör kadrosunda görev alıyor.

Yorumlar

 • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım