SON DAKİKA

Güncel

Menderes Efemçukuru Üzüm Festivali sona erdi

İzmir Menderes’te Efemçukuru Üzüm Festivali yapıldı. Renkli görüntülere sahne olan festivalde yarışmalar ve konser etkinlikleri de gerçekleşti.

9 Eylül 2019 15:41
Menderes Efemçukuru Üzüm Festivali sona erdi

İzmir’in Menderes ilçesinde, Efemçukuru Alfons üzümünün tanıtımı için Menderes Efemçukuru Üzüm Festivali yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile Menderes Belediyesi tarafından organize edilen festival Efemçukuru’nda yapıldı.

EFEMÇUKURU ÜZÜM FESTİVALİ

Menderes Efemçukuru’nda yapılan kortej yürüyüşü ile başlayan Menderes Efemçukuru Üzüm Festivali’nde yöresel dans gösterileri yapıldı. Festivalde, Deniz Kumru ve Dilek Bayrak konserleri de yer aldı. Renkli ve eğlenceli yarışmalara da sahne olan festivalde, “En İyi Üzüm Yarışması ve “Üzüm Gözlü Yarışması” düzenlendi. Üreticilerin rekabet ettiği En İyi Üzüm Yarışması’nda İbrahim Uslu birinci oldu. Efemçukuru kızlarının katıldığı “Üzüm Gözlü Yarışması”nda ise Sıla Baş birinciliği elde etti.

Menderes Efemçukuru Üzüm Festivali

ALFONS ÜZÜMÜ TANITILDI

Menderes Efemçukuru Üzüm Festivali’nde konuşan Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Menderes’in büyük bir yüz ölçümüne sahip olduğunu ve ilçenin en önemli geçim kaynakları arasında tarımın yer aldığını kaydetti. Üzümün ilçenin tarım sembolleri arasında olduğunu ve Efemçukuru, Çatalca, Yeniköy, Görece ve Kuyucak’ta üzüm yetiştiriciliğinin revaçta olduğunu söyleyen Başkan Kayalar, geleneksel yöntemlerle özel yetiştirilen üzümlerin tadının eşsiz olduğunu dile getirdi. Başkan Kayalar, Alfons üzümü adı verilen, bölgede ise enfes üzümü olarak tanımlanan üzümün tanıtılması için Menderes Belediyesi olarak festivalin gerçekleştiğini kaydetti.

Menderes Efemçukuru Üzüm Festivali

EFEMÇUKURU’NUN YARALARI SARILIYOR

Geçtiğimiz ay Efemçukuru’nda meydana gelen yangınla ilgili de konuşan Başkan Mustafa Kayalar, bölgede yaraların sarılmaya başlandığını, çeşitli kampanyalar düzenlendiğini ve yangından etkilenen bölgelerin canlandırılması için çalışmaların gerçekleştiğini söyledi. Cumaovalılar Derneği ile birlikte yangın mağduru ailelerin çocuklarına destek olmak adına kampanya yürüttüklerini kaydeden Başkan Kayalar, kampanya kapsamında destek gecesi düzenlendiğini ve buradan elde edilen gelirin tamamının çocukların eğitimine ayrılacağını dile getirdi.

  • YAZAR: HANDE KAYA

    1990 doğumlu Hande Kaya, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 2010 yılından bu yana yazılı ve dijital medya sektöründe çalışan Hande Kaya, Sondakikaizmir.com’da editör olarak gazeteciliği sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım