SON DAKİKA

İzmir

Menemenli çömlek ustaları yarışmaya hazır

İzmir Menemen’de yaşayan 6 çömlek ustası, İtalya’da düzenlenecek Çömlekçilik Yarışması’na katılarak ülkemizi temsil edecek.

24 Temmuz 2019 10:22
Menemenli çömlek ustaları yarışmaya hazır

İzmir’in Menemen ilçesinde yaşayan, Menemen Çömlekçiler Derneği’ne üye 6 çömlek ustası İtalya’ya gidiyor. 36 ülkeden çömlek ustalarının katılacağı Dünya Çömlekçilik Yarışması’nda ülkemizi temsil etmek için harekete geçen ustalar birincilik konusunda iddialı.

YARIŞMA 2 DALDA YAPILACAK

İtalya’da düzenlenecek yarışma, 26 Temmuz Cuma günü ve 27 Temmuz Cumartesi günü farklı çömlek dallarında yapılacak. Türkiye’yi temsil edecek ekip üyeleri sıkı bir antrenman programı ile yarışmaya hazırlanıyor. Menemen Çömlekçiler Derneği Başkanı Ahmet Taşhomcu yarışma ile ilgili açıklamalarda bulunarak, geçmiş senelerde de çömlek yarışmasında yer aldıklarını ve yarışma tecrübelerinin geliştiğini kaydetti. Menemen’de sıkı şekilde antrenmanlarla müsabakaya hazırlandıklarını söyleyen Taşhomcu, Türkiye’yi temsil edecekleri yarışmada galip olmak istediklerini ve 2 çömlek kategorisinde yarışacaklarını söyledi. Dünyanın farklı noktalarından gelecek çömlek ustalarının da güçlü rakipler olduğunu dile getiren Taşhomcu, yarışmada en geniş ve en uzun çanak için ter dökeceklerini söyledi. Diğer bir kategoride ise estetik çanak için yarışacaklarını kaydeden ve tüm kategorilerde birinci olmak için çok çalıştıklarını kaydeden Taşhomcu, ülkemizi temsil ettiklerinden dolayı büyük gurur yaşadıklarını ifade etti.

EKİP BİRİNCİLİK BEKLİYOR

İtalya’da düzenlenecek çömlek yarışmasına katılacak Menemenli çömlek ustalarından Bilal Deniz, yedi kuşaktır çömlekçi olduklarını, babasından kalan çömlekçilik mesleğinde iddialı olduğunu dile getirdi. Yarışma için çok çalıştıklarını ve iyi çıraklar yetiştirdiklerini kaydeden Deniz, mutlaka derece alacaklarını, Ali Hikmet Koç’un ise birinci olacağını söyledi. Ali Hikmet Koç, yarışmaya ilk kez katılacağını, bu yüzden heyecanlı olduğunu söyledi. Menemen ve Türkiye için derece almak istediklerini ve 2 kategoride de iddialı olduklarını söyleyen Koç, amaçlarının kazanmak olduğunu, kendilerine güvendiklerini söyledi.

  • YAZAR: BÜLENT AYDIN

    1987 İzmir doğumlu Bülent Aydın, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli gazetelerde muhabir ve editör olarak görev yapan Bülent Aydın, daha sonra internet haber sitelerinde çalışmalarını sürdürdü. Bülent Aydın, Sondakikaizmir.com’un editör kadrosunda görev alıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım