SON DAKİKA

İzmir

Metropolis Antik Kenti kazıları yeniden başladı

İzmir Torbalı’da bulunan Metropolis Antik Kenti’nde kazı çalışmaları Sabancı Vakfı’nın destekleriyle başladı.

13 Ağustos 2019 23:20
Metropolis Antik Kenti kazıları yeniden başladı

İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan ve bölgenin en önemli antik kentlerinden olan Metropolis’de, Sabancı Vakfı’nın destekleri ile yeni bir kazı çalışması başladı. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek başkanlığında başlayan arkeoloji çalışmaları kapsamında, Metropolis Antik Kenti’nde yaşamış insanların hayatına, aldıkları güvenlik tedbirlerine ve kullandıkları su kaynaklarına ışık tutulacak. Ayrıca bu yıl içinde, 2 bin yıllık Roma Hamamı’nın da ziyarete açılacağı bilgisi paylaşıldı.

METROPOLİS’DE KAZILAR BAŞLADI

“Ana Tanrıça Kenti” olarak bilinen Metropolis’te şehrin kültürünü açığa çıkarmak için çalışmalara başlayan arkeoloji ekibi, Metropolis’in caddelerini, sokaklarını, yaşamını ve kullanılan su kaynakları ile şehrin güvenlik surlarını gün yüzüne çıkaracak. Metropolis’de süren arkeolojik kazılara 16 yıldır katkı sunduklarını kaydeden Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, Metropolis kazılarına verdikleri destekle kültürel mirasa sahip çıktıklarını ve tarihe ışık tutulmasına imkân tanıdıklarını kaydetti. Metropolis Kazı Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek de bir açıklama yaptı ve yapılacak çalışmalar hakkında detaylı bilgiler paylaştı. Geçtiğimiz yıl yaptıkları çalışmalarda şehrin dini yaşamını, ticaretini, güvenlik ağını ve mağaralarını araştırdıklarını kaydeden Aybek, kazı çalışmalarının bitmesinin ardından ise aslı İzmir Arkeoloji Müzesi’nde olan Grifonlu koltuğun replikasını Metropolis’deki tiyatroya yerleştirdiklerini kaydetti. Aybek, yeni başlayan kazılarda şehrin günlük yaşamına ışık tutacaklarını dile getirdi.

ROMA HAMAMI ZİYARETE AÇILACAK

Metropolis Antik Kenti’nde bu yıl, 11 yıldır kazı çalışmaları süren Roma Hamamı’nın ziyarete açılması için planlama yapılıyor. Roma hamamında önemli bulgular elde eden kazı ekibi, hamamın özgün mimarisine ve bozulmadan günümüze gelen yapısına dikkat çekiyor. Metropolis Antik Kenti’nde kazı çalışmaları 1990 yılında başladı ve farklı çağlardan günümüze ulaşan önemli eserler bulundu. İzmir Torbalı sınırları içinde bulunan Metropolis Antik Kenti’nde bu güne kadar yapılan arkeolojik kazılardan 11 binden fazla tarihi eserin çıkarıldığı bilgisi paylaşıldı. Bu eserlerin önemli bir bölümü İzmir’de bulunan farklı müzelerde sergileniyor.

  • YAZAR: HANDE KAYA

    1990 doğumlu Hande Kaya, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 2010 yılından bu yana yazılı ve dijital medya sektöründe çalışan Hande Kaya, Sondakikaizmir.com’da editör olarak gazeteciliği sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım