SON DAKİKA

İzmir

Nihat Zeybekci’den “10 Numara İzmir” projeleri

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci projelerini tanıttı.

8 Şubat 2019 00:07

Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, Balçova Kaya Termal Otel’de düzenlenen toplantıda, geçtiğimiz haftalarda duyurusunu yaptığı projelerini “10 Numara İzmir” sloganıyla 10 başlıkta anlattı.

Tarım ve Orman Bakanı Pekir Pakdemirli, Cumhur İttifakı’nın İzmir ilçe adayları, Ak Parti ve MHP’nin parti yöneticileri, iş dünyasından isimler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve gazetecilerin katıldığı toplantı “İzmir’e zeybek yakışır” sözleriyle başladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci

NİHAT ZEYBEKCİ: İZMİR'İN DÜNYAYA ADAPTE OLMASI GEREKİYOR

İzmir’i dinlediklerini ve İzmirlilerle birlikte bir hikâye yazmak için yola çıktıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, “İzmir’in dünyaya adapte olması gerekiyor. Şehirler yarışında geride kalan İzmir’in, mesafeyi hemen kapatması gerekiyor. İzmir’e geldiğimiz günden bu yana STK temsilcileri, üniversite görevlileri ve İzmirli vatandaşlarla sohbetler ettik. Sosyal medya aracılığı ile binlerce kişiden gelen mesajlardaki beklentileri ve talepleri dikkatle inceledik, İzmir’in herkes tarafından görülen, göz önünde olan eksikliklerini biliyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci

NİHAT ZEYBEKCİ: İZMİR PROJELERİNİN TAMAMI İNSAN ODAKLI

“İzmir hak ettiği yere nasıl ulaşır, bunu nasıl başarırız sorularının cevaplarını aradık” diyen İzmir Büyükşehir Adayı Nihat Zeybekci, kalıcı, önemli ve İzmir’e çok şey katacak projelerinin hazır olduğunu söyledi. Projelerin tamamının insan odaklı olduğunu söyleyen Zeybekci, sosyal, yeşil ve çevre merkezli, istihdama, kadınlara, gençlere yönelik, sanayiyi ve ekonomik kalkınmayı hedefleyen, akıllı şehir konseptine uygun projeler hazırladıklarını ifade etti.

BEKİR PAKDEMİRLİ: İZMİR'İN HIZLI BİR ŞEHİR OLMAYA İHTİYACI VAR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin açılış konuşmasından sonra sahneye çıkan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmirli bir ailenin çocuğu olduğunu ifade ederek, İzmir’in problemlerinin tedavisinin açık olduğunu, yapılması gerekenlerin hızla hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. İzmir’in yavaş şehir olmaya tahammülünün olmadığını, duran şehir olmaya da ihtiyacı olmadığını söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “İzmir’in proje odaklı bir şehir olmaya, hızlı bir şehir olmaya ihtiyacı var” dedi.

“10 Numara İzmir” başlıklı toplantıda, konuşmaların ardından söz alan Nihat Zeybekci, 10 başlık altında topladığı projelerini anlattı.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR ADAYI NİHAT ZEYBEKCİ'NİN 10 PROJESİ 

1- HER YOL İZMİR’E ÇIKAR

 • İzmir’i uluslararası arenaya taşıyacak Çanakkale, İstanbul, Ankara ve Antalya’ya yeni otoyollar ve hızlı tren hatları yapılacak.
 • 40 kilometrelik çevre yolu ile İzmir trafiği rahatlayacak.
 • 10.0 kilometre uzunluğunda, 6 kavşaktan oluşacak alternatif yol ile Gaziemir trafiği rahatlayacak.
 • İzmir merkez ilçelerine 28 yeni battı-çıktı ve köprülü kavşak yapılacak.
 • İzmir Körfez’ine karayolu ve raylı geçiş projesi (İZKARAY) yapılacak ve Çiğli-Balçova arası yolculuk 5 dakikaya düşecek.
 • Raylı sistem ağı genişletilecek. İzmir Metro’ya 136 km, İZBAN’a 70 km, tramvay hattına 18 km ilave yapılarak raylı sistem ağları İzmir’i saracak.
 • Körfezde, kuzey-güney ve doğu-batı hatları üzerinde yeni iskele ve vapur hatları oluşturulacak.
 • Çeşme Ekrem Pakdemirli Havalimanı, havacılık sporlarında da kullanılacak ilk ve tek sivil havacılık merkezi haline getirilecek.
 • İzmir’e yeni raylı sistem hatları gelecek; Buca – Fuar - Havaalanı, Göztepe - Gaziemir, Otogar- Dokuz Eylül Üniversitesi, Otogar - Şehir Hastanesi - Kâtip Çelebi Üniversitesi, Narlıdere - Urla - İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi, Otogar - Bayraklı, Halkapınar - Otogar, Kemalpaşa - Torbalı, Kaklıç - Sasalı arasına yeni raylı sistemler yapılacak.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci

2- DÜNYAYA AÇILMAK İZMİR’DEN BAŞLAR

Çandarlı Kuzey Ege Liman Projesi, İzmir’i Akdeniz havzasının en önemli lojistik merkezi haline getirecek. Yakınında oluşturulacak serbest bölgeyle limanın işlevselliği artırılacak, yeni demir ve karayolları ile kolay ulaşım sağlanacak.

Alsancak Kruvaziyer Limanı. Alsancak Limanı kurvaziyer turizminde değerlendirilmek üzere projelendirilecek. Liman sahasında oluşturulacak yaşam merkeziyle de bölge turizmine özellikle yabancı turistler sayesinde büyük katkı sağlanacak.

Yeni Marinalar: İzmir’e 2090 tekne kapasiteli 6 adet yeni yat limanı yapılacak, kıyı şeridi canlanacak.

Balıkçı Limanları: balıkçı barınaklarının yerini alacak 6 yeni balıkçı limanı deniz ürünlerinin toplanma, işleme, depolama ve sevkiyatını üstlenecek.

Hava Kargo Taşımacılığı: Çiğli’deki Nezihi Hürkuş Havaalanı ve çevresindeki alanlar, kargo taşımacılığı ve serbest bölge olarak değerlendirilerek, İzmir’i e-ticarette dünyadaki en önemli merkezlerden birini haline getirecek.

3- İZMİR’DE ÇALIŞAN KAZANIR

 • Bilim, Teknoloji ve Yazılım Vadisi: oluşturulacak bilim, teknoloji ve yazılım serbest bölgesi dünyanın sayılı alanlarından biri haline getirilecek ve yabancı yatırımcıyı bölgeye çekecek.
 • Tarım ve Gıda Ürünleri AŞ: Belediye bünyesinde kurulacak şirket İzmir’deki tarım ve hayvancılık ürünlerini üreticiden alarak depolaması, işlenmesi, pazarlamasını gerçekleştirecek. Şirket ayrıca üreticinin ihtiyaçlarını toptan peşin olarak alacak, vadeli olarak üreticiye vererek rahatlamasını sağlayacak.
 • Kırsal Kalkınma ve Hizmetleri Daire Başkanlığı, genç ve kadın girişimciliğinin geliştirilmesi, yeni kırsal finans uygulamaları, mesleki ve teknik eğitime ağırlık verilmesi ve kooperatifçiliğin etkin biçimde değerlendirilmesi hedefiyle hizmet verecek.
 • Gıda ve Tarım Teknolojileri Vadisi: Modern tarım ve gıda teknolojileri üzerine çalışma ve üretim yapılan vadide, AR-GE çalışmaları, son teknoloji makinelerin üretimi, tohum geliştirme çalışmaları, yeni sera uygulamaları, üretim, depolama ve lojistik merkezlerine yönelik alanlar olacak.
 • Süt ve Süt Ürünleri Bölgesi: Ödemiş, Kiraz, Beydağ ve Bayındır “Süt ve Süt Ürünleri Bölgesi” halini alacak. Bu süreçte hammadde mamul haline getirilecek, markalar yaratılacak ve katma değer artırılacak.
 • Serbest Bölgeler Şehri İzmir: Yeni ihtisas serbest bölgeleri ve karma serbest bölgeler oluşturulacak, İzmir ihracatın merkezi olacak.
 • Organize Sanayi Bölgeleri: Mevcut sanayi sitelerindeki esnafın görüşü alınarak oluşturulacak yeni planlar çerçevesinde, uygun görülecek alanlarda daha modern üretim ve ticaret faaliyetleri yapılacak.

4- MAVİNİN YEŞİLLE BULUŞTUĞU YER İZMİR

 • Katı Atık Ayrıştırma, Depolama, Geri Dönüştürme ve Enerji Üretme Projesi: Sıfır atık politikasıyla atıklar önce ayrıştırma yapılarak büyük oranda ekonomiye kazandırılacak ardından kalan bölümü modern teknolojilerle depolanarak enerji üretimine katkı verecek.
 • Yağmur Suyu-Kanalizasyon Arıtma Projesi: yağmur suyu tamamen kanalizasyon hatlarından ayrılacak, arıtılan suların bir bölümü park ve bahçe sulamalarında değerlendirilecek. Körfeze arıtmadan 1 damla su dahi verilmeyecek.
 • İçme Suyunun Kapasite ve Kalitesinin Garanti Altına Alınması: Çeşmeden akan suyun, hemşehrilerimiz tarafından içilmesi sağlanacak, içme suyu hatları ve tesisleri modern hale getirilecek. Kayıp-kaçak oranı akıllı kent sistemiyle en aza indirilecek, 0 ila 20 ton su tüketiminde yüzde 50 indirime gidilerek sağlanacak.
 • Körfez Koruma ve Kullanma Planı: Üniversiteler ve İzmir Platformu bileşenleriyle, körfezin tamamını kapsayan, İzmir tarihinde ilk kez yapılacak ve gelecek nesillerin en önemli yol haritası olacak Körfez Koruma ve Kullanma Anayasası ortaya çıkacak.
 • Akıllı Kent İzmir: İzmir, akıllı kent uygulamaları ile ülkemizde ve dünyada az sayıdaki model şehirlerden biri olacak. Şehrin tüm katı atık, otopark, su, hava vb. sistemleri ile, belediye hizmetlerinin tamamı akıllı kent uygulamalarına dâhil edilecek.
 • Örnek Mimarili Şehirler: Kentin kuzey, doğu ve güneyinde kurulacak olan, kent merkezine hızlı ulaşım imkânları oluşturulmuş, Ege mimarisine uygun tasarlanmış yeni yerleşim merkezleriyle, kent merkezindeki yapılaşma baskısı azaltılacak ve merkez rahatlatılacak. Kurulacak 3 yeni yerleşim alanı, dar gelirli vatandaş da dâhil olmak üzere hemşehrilerimizin tamamına hitap edecek.
 • İzmir Bahçeleri: İzmir’de kişi başına düşen yeşil alan miktarı 5 yılda 10 katına çıkarılacak. Bayraklı-Turan, Hatay-Poligon, Çiğli-Kaklıç, Bornova-Ege Üniversitesi, Karabağlar-Uzundere, Gaziemir-Sarnıç, MTK-Nato ve Buca Cezaevi bölgelerine İzmirliler, rahat bir nefes alacağı yeşil alanlarına kavuşacak.
 • Urla Adalar Projesi: İlçe açıklarındaki 6 adanın, üzerinde yapılaşma olmadan, doğal ortamı korunarak İzmirliler tarafından kullanımı sağlanacak.
 • Teknepark Projesi: Amatör denizcilik faaliyetleri desteklenecek, tekne sahiplerinin park edecekleri yerler oluşturulacak.
 • Çarpık Yapıların Elden Geçirilmesi Projesi: İzmir’in girişlerinde ve muhtelif noktalarındaki rahatsız edici görüntülerin olduğu bölgelerdeki tüm yapılar hızlı bir şekilde elden geçirilecek, düzenlenerek boyanacak.
 • Planlı Şehir İzmir: İzmir’in sorunlu mevcut şehir yapılanması bütünsel bir yaklaşımla yeniden ele alınarak uygulanabilir planlarla tüm İzmirlilerin ve hak sahiplerinin ortak görüşü alınarak örnek tasarımlarla çağdaş bir şekilde yeniden yapılandırılacak.

5- İZMİR TARİHİNE SAHİP ÇIKAR

 • Kemeraltı ve Damlacık’ın Restorasyonu, Yeşildere Vadisi ve Kadifekale Teleferik Projesi (Tarihi Kent Merkezi): Bugüne kadar sayısız medeniyetlere kucak açan İzmir’in tarihi, yapıları ve yaşayan kültürüyle ön plana çıkarılacak. Kadifekale’den Bayraklı’ya uzanan bir alan, İzmir’in tarihi bölgesi olarak ayağa kaldırılacak, Kemeraltı restore edilecek, Yeşildere Vadisi yeniden düzenlenecek. Bu bölge tarihi bir kent merkezi haline gelecek. Kadifekale’den Agora’ya teleferik hattı uzanacak.
 • Dünyanın Sayılı ve Türkiye’nin En Büyük Arkeoloji ve Medeniyetler Müzesi: İzmir’in merkezinde, kentin turizmdeki ağırlığını artıracak, katma değerini yükseltecek Türkiye’nin en büyük, dünyanın sayılı arkeoloji ve medeniyetler müzesi yapılarak; sergilenmeyi bekleyen milyonlarca eser ziyarete açılacak.
 • Tarihi Yapıların Restorasyonu: İzmir’de tüm tescilli tarihi yapılar; hamamlar, ibadethaneler, çeşmeler, evler, köprüler restore edilerek İzmir’in tarihi dokusuna ve turizmine yeniden kazandırılacak.

6- SAHNE IŞIKLARI İZMİR’DE HİÇ SÖNMEZ

 • İzmir Şehir Tiyatroları: Yıllardır beklenen Şehir Tiyatroları’na kavuşmasıyla İzmir, 365 gün sanat ve kültürle iç içe yaşayacak.
 • İzmir Şehir Konservatuarı: Geleceğin sanatçılarını keşfedip, kültür-sanat dünyamıza kazandırmak amacıyla kurulacak olan İzmir Şehir Konservatuvarı tüm İzmirlilere hizmet verecek.
 • Festivaller Şehri İzmir: İzmir yılın her günü fuar organizasyonu gerçekleştirilen bir şehir haline gelecek. Şu anki Kültürpark, festivaller alanı olacak. Kültürpark’ta eski fuar alanının nostaljisi korunarak her yıl 10 gün süren bir uluslararası festival organizasyonu düzenlenecek.
 • İzmir Modern Sanat Müzesi: Dünyadaki çağdaş örneklerinde olduğu gibi şehir hafızasını geçmişten geleceğe taşıyacak bir Modern Sanat Müzesi İzmir’e kazandırılacak.
 • İzmir Kent Müzeleri: İzmir içerisindeki müzelerin sayıları arttırılacak. Her ilçede İzmir’in tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerinin sergilenebileceği müzeler planlanacak ve hayata geçirilecek.

7- İZMİR’DE YAŞAMAK ŞEHİRLİ OLMAKTIR

 • Kent Enstitüleri: Nitelikli gençler yetiştirilerek iş sahibi yapılacak. Gençlerimiz böylece sağlık, turizm ve hizmet sektörlerinin lokomotifi olacak. İş arayanlar ve eleman arayanlar bu enstitüler sayesinde buluşacak.
 • Kadın Eğitim, İstihdam ve İş Merkezleri: 20 bin kadınımıza iş ve eğitim imkânı verilerek hayatın her alanında olmaları sağlanacak.
 • Belediye ve Üniversite İşbirliği: Üniversitelilerin ihtiyaçları belediye tarafından karşılanırken, belediyenin gerekli teknolojik ihtiyaçları da üniversitelerin desteği ile sağlanacak. Belediye öğrencilere çamaşırhaneler ve özel ihtiyaçlar, öğrenci dostu ulaşım ve kültürel faaliyetlerde de özel imkânlar tanıyacak.
 • Gençlik Merkezleri: İzmir’de her 25 bin kişilik nüfusa kapalı spor salonu olan bir gençlik merkezi, ayrıca her 50 bin nüfusa da bir kapalı yüzme havuzu yapılacak. Ayrıca İzmir merkezinde içinde olimpik yüzme havuzu, spor salonu ve kültür merkezlerini de barındıran toplamda 10 adet Gençlik Merkezi kente kazandırılacak.
 • Devlet Okullarına Malzeme ve Bakım Desteği: Belediye olarak İzmir içindeki devlet okullarına, kültür sanat ve spor etkinliklerinde aktif olarak yer alabilmeleri için ihtiyaç duyduğu malzemelerin sağlanması konusunda destek sağlanacak.
 • Spor Kulüplerinin Desteklenmesi: İzmir sınırları içerisinde yer alan tüm amatör spor kulüpleri her türlü branşta şartsız desteklenecek. Kulüplere profesyonel branşlarda da, yerli sporcu hassasiyeti çerçevesinde destek verilecek.

8- ŞAMPİYONLAR İZMİR’DEN ÇIKAR

 • Atatürk Olimpiyat Stadı ve Yerleşkesi: İzmir’e mevcut Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nun yerine dünyanın en modern Olimpiyat Stadı yapılacak. Stadyum yerleşkesinde ayrıca, hem profesyonel hem de amatör sporcuların faydalanabileceği bir Sporcu Sağlık Eğitim ve Ölçme Merkezi kurulacak.
 • Türkiye’nin ilk veledromu: Olimpiyat Stadı’nın içinde bulunan yerleşkede olimpik standartlarda, uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacak bir Veledrom ve Atletizm Pisti hayata geçirilecek.

9- MİLANO DEĞİL, BARSELONA DEĞİL İZMİR!

 • Çeşme Sağlık, Spor, Kültür ve Turizm Merkezi: İlçe uluslararası arenada bir marka ve dünyanın en başarılı kongre metropolü haline gelecek. Bölgede, sağlık ve kongre turizmi başta olmak üzere, yılın 12 ayı yaşayan bir turizm iklimi hayata geçirilecek.
 • 4 & 5 Yıldızlı Otel Sayısının Arttırılması: İzmir’in genelinde yatırımcılar için yeni turizm yatırım alanları sorunsuz bir şekilde planlanarak hazır hale getirilecek ve bu sayede İzmir’in 4-5 yıldızlı otellerdeki yatak kapasitesi en kısa zamanda 2 katına çıkarılacak.
 • Termal Turizm Merkezleri: Bayındır, Balçova, Bergama, Çeşme, Dikili, Seferihisar ve Selçuk’ta bulunan jeotermal kaynaklarımızın sağlık turizmine kazandırılması ve buralarda bulunan modern standartlardaki yatak kapasitesinin artırılması sağlanacak.
 • İzmir Uluslararası Geriatri Merkezi: Gelişmiş ülkelerin sosyal güvenlik sistemlerinin en büyük sorunlarından biri olan emekli ve yaşlıların bakımına yönelik bir Uluslararası Geriatri Merkezi’nin İzmir’de hayata geçmesi sağlanacak. Bu merkez on binlerce gence de istihdam sağlayacak.
 • Evde Sağlık Hizmeti: Belediye ve ilgili bakanlıkların işbirliği ile İzmir’deki tüm bakıma muhtaç yaşlı, hasta ve engellilerimizin evde bakım hizmetinden yüzde 100 yararlanmaları sağlanacak.

10- HAYAT İZMİR’DE GÜZEL

 • Engelsiz Şehir İzmir: Şehrin tüm alt ve üst yapısı engellilere uygun hale getirilecek. Yapılacak olan Rehabilitasyon, Eğitim ve İş Merkezleri ile engelli vatandaşlarımızın yaşamsal faaliyetlere erişmeleri, rehabilite edilmeleri ve meslek sahibi olabilmeleri sağlanacak.
 • Muhtarlık Hizmet Binaları: Tüm mahallelerimizde Ege ve İzmir mimarisine uygun muhtarlık binaları yapılacak.
 • Taksi Durakları: Tüm taksi durakları yenilenerek İzmir mimarisine uygun olarak kullanımına sunulacak.
 • Kapalı Pazar Yerleri: Haftanın her günü farklı faaliyetler için de kullanılabilecek şekilde tasarlanacak olan kapalı pazar yerleri İzmirlilerin kullanımına sunulacak.
 • Akıllı Otoparklar: Şehrin en önemli sorunları arasındaki otopark yetersizliğine karşı, geneli yer altında inşa edilecek, işlevsel, pratik yeni otopark alanlarıyla çözülecek. Otapark kapasitesi 5 yıl içinde 80 bin araçlık potansiyele ulaşılacak. Tüm kapalı otoparklarla, yol kenarı parklarının ilk 15 dakikası ücretsiz olacak.
 • Semt Polikliniklerinin Kurulması ve Etkin Hale Getirilmesi: Semt poliklinikleriyle İzmirlinin ilk sağlık hizmetini yaşadığı semtte alabilmesi sağlanacak. Belediye olarak bu polikliniklerin yapımına katkı verilecek, ilgili bakanlığın poliklinik açması teşvik edilecek.
 • Buca Şehir Hastanesi Projesi: İzmir’in güney kesiminde yaşayan vatandaşlarımızın sağlık alanındaki ihtiyaçlarını karşılayabilecek bin 200 yatak kapasiteli Şehir Hastanesi’nin ihalesi yapılacak ve projenin takibi gerçekleştirilecek.
 • Çeşme Termal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi: Çeşme ilçesinde yer alan eski devlet hastanesi binasının olduğu alan “Termal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi” olarak düzenlenecek.
 • Sokak Hayvanlarının Korunması Projesi: Kentimizi birlikte paylaştığımız dostlarımız olan sokak hayvanlarının korunabilmesi için hayvan yardım hatları hizmete konulacak. Sokak hayvanları için ayrıca hayvan zabıtası ve mobil sağlık ekipleri oluşturulacak. Barınaklar, bakıma muhtaç hayvanlar için geçici adresler olarak tasarlanacak.

İlgili Haberler

Nihat Zeybekci’den “10 Numara İzmir” projeleri
 • YAZAR: YASEMİN ÇELİK

  1989 Balıkesir doğumlu Yasemin Çelik, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu ve çeşitli basın organlarında görev aldı. İnternet medyası ile tanışarak muhtelif haber sitelerinde içerik editörlüğü, magazin haberleri şefliği, sosyal medya şefliği gibi görevlerde bulunan Yasemin Çelik, Sondakikaizmir.com editör kadrosunda çalışıyor.

Yorumlar

 • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım