SON DAKİKA

İzmir

Seferihisar’da öze dönüş şenliği

İzmir Seferihisar’da düzenlenen Ata Ekmeği ve Armola Şenliği’ne 50 bin kişinin katıldığı bilgisi paylaşıldı.

5 Ağustos 2019 00:34
Seferihisar’da öze dönüş şenliği

İzmir’in Seferihisar ilçesinde anlamlı bir şenlik düzenlendi. Seferihisar Belediyesi tarafından Ulamış’ta organize edilen ve bu yıl üçüncüsü gerçekleşen Ata Ekmeği ve Armola Şenliği’ne ilgi yoğundu. Şenliğe katılanlara geleneksel yöntemlerle hazırlanan Ata Ekmeği ve Armola Peyniri ikram edildi ve Seferihisar’a özgü 2 ürünün tanıtımı yapıldı.

BİR AVUÇ BUĞDAYIN HİKÂYESİ

Seferihisar Çocuk Belediyesi’nin, çiftçilerin ve STK’ların stant açtığı şenlikte, misafirlere yerel ürünler ikram edildi ve yöresel ürünler satışa sunuldu. Şenliğe İzmir KÖY-KOOP Başkanı Neptün Soyer ve Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar da katıldı. Şenlikte ayrıca tiyatro ve dans gösterileri ile Seferihisar Belediye Bandosu’nun konseri de vardı. Şenliğin açılışında konuşan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Seferihisar Can Yücel Tohum Merkezi’nde ata tohumlarını biriktirdiklerini, bu çalışma esnasında ellerine bir avuç buğdayın ulaştığını, bu buğdayın hikâyesini araştırdıklarında ise ilginç bir durumla karşılaştıklarını dile getirdi. Buğdayın Gödence Köyü’nde bir teyzeye ait çeyiz sandığından çıktığını söyleyen Başkan Yetişkin, bu bir avuç buğdayın genetiğiyle oynamadan, tamamen doğal yöntemlerle, tohum olarak geliştirdiklerini ifade etti.

DOKTORLARIN TAVSİYESİ

Elde edilen tohumlarla Seferihisar’da 500 dönüm arazide ekim yapıldığını kaydeden Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, bu bilgiye ek olarak Seferihisar Ulamış ve civarında günde 200 ekmek yapıldığını, bu ekmeklerin hem kendi bölgelerinde hem de internet üzerinden Armola Peyniri ile birlikte satıldığını dile getirdi. Bu sayede köylünün ve üreticinin büyük bir gelir kaynağı sağladığını kaydeden Başkan Yetişkin, Ata Ekmeği’nin tamamen geleneksel yöntemlerle yapıldığını söyledi. Ata Ekmeği’ni, glikoz düzeyi düşük olduğundan doktorların da tavsiye ettiğini söyleyen Başkan Yetişkin, tamamen damak tadımıza uygun olan Armola Peyniri ile Ata Ekmeği’nin birleştiğinde ortaya mükemmel bir lezzet çıktığını, herkesin bu ekmeğin ve peynirin peşinden koştuğunu söyledi.

  • YAZAR: HANDE KAYA

    1990 doğumlu Hande Kaya, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 2010 yılından bu yana yazılı ve dijital medya sektöründe çalışan Hande Kaya, Sondakikaizmir.com’da editör olarak gazeteciliği sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım