SON DAKİKA

İzmir

Selçuk’ta kooperatifleşme başladı

İzmir Selçuk Belediyesi, Selçuklu kadınların ürettiği ürünlerin satışına yardımcı olmak için Selçuk Efes Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuracak.

18 Temmuz 2019 19:33
Selçuk’ta kooperatifleşme başladı

İzmir’in Selçuk ilçesinde kooperatif kurulması için harekete geçen Selçuk Belediyesi, Belevi’de toplantı düzenleyerek Selçuklu kadınları bilgilendirdi. Selçuk Efes Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin Selçuklu üreticilere sunacağı katkılar hakkında açıklama yapan Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Selçuklu kadınların ürünlerini Selçuk Belediyesi olarak alacaklarını ve Sosyal Bakkal’da satacaklarını dile getirdi.

BAŞKAN SENGEL’DEN KOOPERATİF VURGUSU

Selçuk Belevi’de yapılan buluşmaya katılan Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Selçuk ilçesinde tarımın gelişmesi ve üreticinin daha çok kazanması için kooperatifleşmenin önemine dikkat çekti. Özellikle kadın üreticilere dikkat çeken Başkan Sengel, Selçuklu kadınların evlerinde ürettikleri ürünlerin satılması için adım atacaklarını kaydetti. Kooperatif kurarak bu ürünleri alacaklarını ve ürünlerin satılacağı Sosyal Bakkal’ı faaliyete sokacaklarını söyleyen Başkan Sengel, Selçuklu üreticilerin yanlarında olduklarını dile getirdi. Sürecin koordinasyonunun kendilerinde olacağını ve tüm ürünler için alım garantisi vereceklerini kaydeden Başkan Sengel, üreticilerin bir araya gelmesi için destek istedi. Selçuk’ta üretim potansiyeli olduğunu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ve üniversitelerden alacakları destekle verimli hareket edeceklerini söyleyen Başkan Sengel, kuracakları kooperatifin diğer ilçelere ve bölgelere örnek olacağını dile getirdi.

HEM ÜRETİCİ HEM BELEDİYE KAZANACAK

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in ardından Belevi’de vatandaşlara seslenen Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Raşit Uysal, Selçuklu üreticileri mevcut piyasanın durumuna karşı korumak, ürünlerin en az maliyetle, verimli şekilde organize edilmesini sağlamak için planlama yapacaklarını, bu planlamanın ise ancak kooperatifleşmeyle mümkün olduğunu söyledi. İki tarafın da kazanç sağlayacağını söyleyen Uysal, Selçuk Belediyesi’nin bu konuda adım atmasının çok anlamlı olduğunu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde kurulan kooperatiflerin üreticiye gelir sağladığını ifade etti.

  • YAZAR: HANDE KAYA

    1990 doğumlu Hande Kaya, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 2010 yılından bu yana yazılı ve dijital medya sektöründe çalışan Hande Kaya, Sondakikaizmir.com’da editör olarak gazeteciliği sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım