SON DAKİKA

Sağlık

Sıfır kan grubunun, kansere yakalanma ihtimali daha düşük

İsveç'te yapılan araştırmada sıfır kan grubuna sahip kişilerin, kanserle karşı karşıya kalma ihtimalinin daha düşük olduğu belirlendi.

14 Ağustos 2019 16:31
Sıfır kan grubunun, kansere yakalanma ihtimali daha düşük

İsveç'te yaklaşık olarak 200 yıldır tıp eğitimi veren ve ülkenin en önemli üniversitelerden biri olan Karolinska Enstitüsü, uzun yıllar topladığı kanser verileriyle ilgili çarpıcı bir araştırmaya imza attı. Enstitüde çalışan öğretim görevlileri, geçmişe dönük kan grubu örnekleri ve kanser hastalığını incelemeye aldı. Yapılan araştırma sonucu kanser hastalığı ile kan grupları arasında bir ilişki olduğu belirlendi. Buna göre; sıfır kan grubu kişilerin, kansere yakalanma oranının, A, B ve AB grubu kişilere göre daha az olduğu tespit edildi. Bunun yanı sıra A grubu kana sahip olan kişilerin mide kanseriyle karşı karşıya kalma ihtimalinin, diğer kan grubuna sahip hastalara göre daha yüksek olduğu belirlendi. B ve AB grubuna sahip kişilerin ise pankreas kanserine yakalanma ihtimalinin, diğer kan gruplarına göre daha fazla olduğu ifade edildi.

GEN TESTLERİ DEVAM EDİYOR

Öte yandan Karolinska Enstitüsü'nün de aralarında bulunduğu birkaç okul, gen düzenlemesiyle ilgili çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz 10 yılda yapılan çalışmalarla gen testindeki maliyet düşürüldü ve projeye katılan kişi sayısı arttı. Gen haritalarının çıkarılmasıyla birlikte kalıtsal hastalıkların önlenmesi hedefleniyor. Hastalıkların önlenmesinin yanı sıra, test sonuçlarıyla birlikte kişiye uygulanacak tedavilerin değişebileceği öngörülüyor. İsveç'te çalışmalar sürerken bu konuda İngiltere önderlik yapıyor. Bugüne dek 85 binden fazla kişinin gen haritasını inceleyerek test yapan İngilizler, diğer ülkelerin önünde yer alıyor.

  • YAZAR: ADEM ERDOĞAN

    1983 doğumlu Adem Erdoğan ilk yerel gazetesini 2010 yılında çıkardı. 2012 yılında bir medya şirketinden yöneticilik teklifi alarak, 5 yıl ‘İçerik Yöneticisi’ olarak çalıştı. Yayına hazırladığı antoloji ve kitaplar bulunan Adem Erdoğan Sondakikaizmir.com İmtiyaz Sahibi’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım