SON DAKİKA

Turizm

Smyrna Antik Tiyatrosu gün yüzüne çıkacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Agora Antik Kenti’nde yapılacak çalışma ile Smyrna Antik Tiyatrosu’nun ortaya çıkarılacağını söyledi.

17 Ağustos 2019 19:33
Smyrna Antik Tiyatrosu gün yüzüne çıkacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin meclis toplantısı Smyrna Agora Antik Kenti’nde yapıldı. Konak’ta bulunan ve 2 bin 300 yıllık tarihi olan Agora’da yapılan toplantı ile bu alanın önemine dikkat çekmeye çalışan yetkililer, Smyrna Agorası’nın dünya kent merkezlerinin en büyük agorası olma özelliği taşıdığını kaydediyor. Kazı çalışmalarının devam ettiği alanda, Romalıların hâkim olduğu dönemde de toplantıların yapıldığı ve kararların alındığı bilgisi paylaşıldı.

İZMİR TURİZMİNE KATKI

Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’deki kültürel değerleri ortaya çıkarmak için tüm imkânları seferber edeceklerini kaydetti. Smyrna Antik Tiyatrosu’nda yapılan kazıların daha hızlı yapılması için daha önce bir önergeleri olduğunu, kararın çıkmasının ardından ise çalışmaların hızlanacağını ve Smyrna Antik Tiyatrosu’nun gün yüzüne çıkacağını söyleyen Başkan Soyer, Agora’nın ve ortaya çıkarılacak tiyatronun, İzmir’in kimliğine ve bilinirliğine büyük katkısı olacağını dile getirdi. Toplantıda konuşan bir diğer isim olan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Başkan Soyer’in tarih merakından dolayı İzmir’de önemli bir sürecin geçeceğine ve tarihin ortaya çıkarılacağına inandıklarını kaydetti.

AGORA GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Agora Antik Kenti’nde açıklama yapan bir diğer isim Kazı Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy oldu. Toplantıya katılanlarla antik kenti gezen ve rehberlik eden Ersoy, 12 yıldan bu yana Agora’da kazı çalışmaları yürüttüklerini ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden büyük destek gördüklerini dile getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Agora Antik Kenti’nin tekrar gün yüzüne çıkarılması için önemli bir çalışma başlatmıştı. Kazılara destek veren yetkililer, bölgede yaptıkları yeni düzenlemeler ve meclis kararları ile arkeolojik kazıların daha rahat yapılmasını ve antik kentin çevresinin açılarak daha rahat ulaşımı sağladılar. Agora Antik Kenti ile Eşrefpaşa arasındaki eski yapıları kamulaştırarak yıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kazı çalışmalarına verdiği maddi desteği de sürdürüyor.

  • YAZAR: ONUR ÖZCAN

    1990 doğumlu Onur Özcan, Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde gazetecilik eğitimi aldı ve çeşitli medya şirketlerinde çalıştı. Ekonomiden spora, magazinden siyasete, haber değeri olan tüm gelişmeleri yakından takip eden Onur Özcan Sondakikaizmir.com Genel Yayın Yönetmeni’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım