SON DAKİKA

İzmir

Tahtalı Bal Ormanı’nda hasat vakti

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bal üreticilerine verdiği desteği sürdürüyor. Tahtalı Barajı çevresinde üretim yapan arıcılar durumdan memnun.

14 Ağustos 2019 19:15
Tahtalı Bal Ormanı’nda hasat vakti

İzmir’in Menderes ilçesinde bal üreticilerinin yüzü gülüyor. Tahtalı Barajı bölgesinde bal kovanları bulunan üreticilere destek için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, baraj etrafında bulunan geniş bir alana, balın oranını arttıracak 53 bin bitki dikimi yaptı. Büyükşehir Belediyesi, balcılara eğitim verilmesinin yanında malzeme desteğinde de bulunuyor ve balcılar ilk hasat için gün sayıyor.

İLK HASAT YAPILACAK

İhlas Haber Ajansı’nın derlediği habere göre, İzmir’de su talebini karşılayan Tahtalı Barajı’nın doğasını koruma altına almak için uzun yıllar fidan dikimi yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tahtalı Barajı çevresinde bal üretimi yapan vatandaşları da unutmadı. Üretim yapan bölge halkına destek olmak için İZSU sahasının önemli bir bölümünü bal ormanı yapan yetkililer, balın veriminin arttırılması için de akasyadan defneye, dağ çileğinden böğürtlene, fıstık çamından lavantaya toplamda 53 bin bitki dikimi gerçekleştirdi. Üretim yapan bölge halkını bitki dikerek destekleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıcılara ayrıntılı üretim eğitimleri de veriyor. 98 bal üreticisine toplam 518 kovan ve arıcılık malzemesi dağıtan yetkililer, Tahtalı Barajı bal ormanına kovanların yerleşmesini sağladı. Üreticiler ilk hasadı bu ay içinde yapacaklar.

BALIN KALİTESİ ARTTI

Tahtalı Bal Ormanı’nda kovanları bulunan Menderesli Hayri Korkmaz, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile kurulan bal ormanından haberdar olunca projenin içinde yer almak başvurduklarını, uzun yıllardır arıcılık yaptığını ve Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını takdirle takip ettiğini dile getirdi. İlk hasadı 1 ay içinde alacaklarını kaydeden Korkmaz, belediyenin uzun yıllardır hazırlık yaptığını, ağaçların ve bitkilerin dikilmesi ile de balın kalitesinin arttığını ifade etti. Bölgenin bir başka bal üreticisi Topçu Yurdalan, ürettikleri balın özel bir bal olduğunu ve yapılacak hasadın ardından vatandaşlara en kısa sürede ulaştıracaklarını kaydetti.

  • YAZAR: ONUR ÖZCAN

    1990 doğumlu Onur Özcan, Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde gazetecilik eğitimi aldı ve çeşitli medya şirketlerinde çalıştı. Ekonomiden spora, magazinden siyasete, haber değeri olan tüm gelişmeleri yakından takip eden Onur Özcan Sondakikaizmir.com Genel Yayın Yönetmeni’dir.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım