SON DAKİKA

Güncel

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan İzmir Fuarı’nda konuştu

88. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, satın almak için uzak olmayan Çin’in, satmak için de uzak olmayacağını kaydetti.

6 Eylül 2019 13:42
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan İzmir Fuarı’nda konuştu

88. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) bugün başladı. İş çevrelerinin yakın ilgi gösterdiği fuarda “Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti İş Forumu” düzenlendi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Çin Delegasyonu da katılım sağladı.

BAKAN PEKCAN İZMİR FUARI’NDA KONUŞTU

Çin’in İzmir Fuarı’na 9 eyaletten 61 firma ve 150 temsilci ile katıldığını kaydeden Bakan Ruhsar Pekcan, Kasım ayında Çin’de düzenlenecek fuara Türkiye’den 55 firma ile katılacaklarını dile getirdi. Çin’e 3 milyar dolar değerinde ihracat ve Çin’den 20 milyar dolar değerinde ithalat yapıldığını kaydeden Pekcan, dış ticaret açığının önemli alanını Çin ile yapılan ticaretin oluşturduğunu, ithalat-ihracat oranlarını dengelemek için çalışmalar yapıldığını kaydetti.

İzmir Fuarı - Ekonomi Toplantısı

ÇİN İLE TİCARİ İLİŞKİLER

Türk firmalara seslenen Bakan Ruhsar Pekcan, satın almak için uzak olmayan Çin’in satmak için de uzak olmadığını, zor görülen Çin pazarında sabırlı olmanın gerektiğini kaydetti. Yapılacak çok işin olduğunu, Çinli firmalara Afrika’ya ve Orta Doğu’ya açılma teklifinde bulunduklarını kaydeden Pekcan, Türkiye’de yapılacak büyük projelere Çin devlet firmalarının öncü olabileceğini, ayrıca iş dünyasına karşı vize süreçlerinin kolaylaştırılması gerektiğini dile getirdi.

EKONOMİK VE TURİZM VERİLERİ

İzmir Fuarı’nda düzenlenen toplantıda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın ardından konuşan Türkiye’den ve Çin’den temsilciler, Türkiye-Çin ekonomik ilişkileri ve turizm potansiyeli hakkında veriler paylaştı ve değerlendirmelerde bulundu.

Kaynak: İHA

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım