SON DAKİKA

İzmir

Torbalı Belediyesi, vergisini ödemeyen Suriyelilerin dükkanlarını kapattı

Torbalı Belediyesi, ruhsatsız çalışan ve vergisini vermeyen 20'den fazla Suriyelinin dükkanını kapattı.

12 Haziran 2019 11:45
Torbalı Belediyesi, vergisini ödemeyen Suriyelilerin dükkanlarını kapattı

İzmir'in Torbalı Belediyesi, vergisini ödemeyen ve ruhsatsız dükkan işleten Suriyelilere karşı çalışma başlattı. Şikayetler üzerine Belediye'nin başlattığı denetimde, büyük çoğunluğu yiyecek-içecek işiyle uğraşan Suriyelilerin dükkanları kapatıldı. 

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; genelde Atatürk Mahallesi'de bulunan dükkanlara yapılan denetimde, gerekli belgeleri bulundurup vergisini ödeyen Suriyelilerin dükkanlarına ise herhangi bir yaptırım uygulanmadı. Girdikleri her dükkanda esnaflık yapılabilmesi için gerekli şartları anlatan zabıta ekipleri, eksik olan belgelerin de bir an önce temin edilmesini istedi. 

DÜKKAN AÇMA ŞARTLARI

Ülkemizde bir kişinin dükkan açabilmesi için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, eğer vatandaş değilse çalışma, oturma ve iş yeri açma izninin olması gerekiyor. Bunun yanı sıra vergi dairesi, belediye ve esnaf odalarından, dükkan açmak için gerekli olan belgelerin alınması gerekiyor. 

TÜRKİYE'DE 3.6 MİLYON SURİYELİ VAR 

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de 3 milyon 606 bin Suriyeli bulunuyor. Bunların 1,9 milyonu erkek, 1,6 milyonu ise kadınlardan oluşuyor. Kayıt altında olan Suriyelilerin yaş ortalaması ise 22,5. 

İzmir'de kayıtlara göre 142 bin 995 Suriyeli bulunuyor. Bu rakam, nüfusun 3,31'e denk geliyor. İçişleri Bakanlığı verilerine göre; Türk vatandaşlığı verilen Suriyeli sayısı ise yaklaşık 80 bin. Bunun yanı sıra, son olarak 15 Kasım 2018'de verilen bilgiye göre; Türkiye'de 32 bin Suriyelinin çalışma izni bulunuyor.

  • YAZAR: KAAN YILMAZ

    1993 İzmir doğumlu Kaan Yılmaz İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Bölümü’nden mezun oldu. İngiltere’de London School of Economics’de Medya ve İletişim kurslarına katılan Kaan Yılmaz, ‘Avrupa Birliği Ülkelerinde Medya Okur Yazarlığı’ sunumuyla panellere katıldı. Kaan Yılmaz Sondakikaizmir.com’da editör olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım