SON DAKİKA

Güncel

Türkiye'de cinsel istismar vakaları 2018 yılında rekor kırdı

Türkiye'de 2018 yılında mahkumiyet verilen cinsel istismar vakaları rekor kırdı. Uzmanlar bunu, artan farkındalık ve hak arama çalışmalarına bağlıyor.

9 Haziran 2019 17:19
Türkiye'de cinsel istismar vakaları 2018 yılında rekor kırdı

Son dakika İzmir... Adalet Bakanlığı verilerine göre çocuğun cinsel istismarı yönündeki davalar, 2018 yılında rekor kırdı. Daha önce 2011'de verilen mahkumiyet kararları, 16 binden 2018 yılında 18 bine yükseldi. 

Deusche Welle'den Burcu Karakaş'ın haberine göre; çocuklara karşı cinsel istismar suçu, en fazla yüzde 30 ile Marmara'da işleniyor. Adalet Bakanlığı'nın raporuna göre; cinsel istismar davalarının bölgelere göre yüzdeleri şu şekilde: 

 • Marmara Bölgesi: Yüzde 30 
 • Akdeniz Bölgesi: Yüzde 16 
 • İç Anadolu Bölgesi: Yüzde 14 
 • Ege Bölgesi: Yüzde 13 
 • Karadeniz Bölgesi: Yüzde 10 
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Yüzde 9 
 • Doğu Anadolu Bölgesi: Yüzde 5 

Konuyla ilgili konuşan uzmanlar, cinsel istismar davalarının yükselmesinde, hak arama ve farkındalık çalışmalarının etkili olduğunu ifade ediyor. Uzmanlar, artık "Kol kırılır yen içinde kalır" düşüncesinden uzaklaşmaya başlandığını işaret ediyor. 

Öte yandan haberde, cinsel istismar ihbarlarının genelde rehber öğretmenler tarafından yapıldığı belirtiliyor. 

CİNSEL İSTİSMAR NEDİR?

Cinsel istismar, 18 yaşından küçük çocuklara sadece tedavüz değil, her türlü beden temasını ve cinsel hareketi kapsayan suçtur. Yani cinsel istismar için bir kişinin, 18 yaşından küçük çocukla birlikte olması gerekmez. Çocuğun cinsel dürtü ile okşanması veya çocuğun dudağından öpülmesi gibi davranışlar, cinsel istismar suçuna girer. 

Adli birimlere yansıyan olgulara göre; her yıl 1,6 milyon çocuğun istismar yaşadığı ve binden fazla çocuğun bu sebeplerle öldüğü ifade ediliyor. Cinsel istismara uğrayan çocukların yüzde 30'u 2 ila 5 yaş arasında, yüzde 40'ı 6 ila 10 yaş arasında, yüzde 30'u ise 11 ila 17 yaş arasında yer alıyor.

 • YAZAR: BÜLENT AYDIN

  1987 İzmir doğumlu Bülent Aydın, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli gazetelerde muhabir ve editör olarak görev yapan Bülent Aydın, daha sonra internet haber sitelerinde çalışmalarını sürdürdü. Bülent Aydın, Sondakikaizmir.com’un editör kadrosunda görev alıyor.

Yorumlar

 • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım