SON DAKİKA

Ekonomi

Türkiye'nin et ithalatı, geçtiğimiz yıla göre yüzde 230 arttı

Türkiye'de kırmızı et ithalatı, geçtiğimiz yıla göre yüzde 230 yükseldi. Ülke içinde et üretimi azalırken ihracat ise yok denecek durumda...

14 Haziran 2019 15:32
Türkiye'nin et ithalatı, geçtiğimiz yıla göre yüzde 230 arttı

Türkiye'de 2018 yılının kırmızı et ithalat-ihracat ve üretim rakamları ortaya çıktı. Et ve Süt Kurumu'nun raporuna göre kırmızı et ithalatı 2018 yılında yüzde 230'un üzerinde artış gösterdi. 

Dünya Gazetesi'nden Ali Ekber Yıldırım'ın haberine göre; Türkiye, 2018 yılında 55 bin ton kırmızı et için 260 milyon dolarlık ödeme yaptı. Bu etlerin hepsi büyükbaş ithalatını oluşturuyor. Küçükbaş et ihracatı ise yapılmadı. Kırmızı et ithalatının büyük çoğunluğu ise Polonya'dan gerçekleşti. İthalatın yüzde 76'sı Polonya'dan yapılırken bu rakamı yüzde 12 ile Bosna Hersek takip etti. Türkiye, bunun yanı sıra Sırbistan, Ukrayna ve Macaristan ve Fransa'dan et ithalatı yaptı. 

İthalat rakamlarıyla birlikte Türkiye'deki üretimin de azalması dikkat çekti. Verilere göre Türkiye'de et üretimi geçen yıla göre yüzde 0,7 azaldı. 2016 yılın 1 milyon 170 bin olan et üretimi, 2017'de 1 milyon 126 bine, 2018'de ise 1 milyon 118 bine düştü. 

MANDA ÜRETİMİ DİBİ GÖRDÜ 

Öte yandan manda eti üretimiyle ilgili veriler şaşırttı. Manda üretimi, yüzde 69 azalarak 402 tona düştü. Bunun yanı sıra Türkiye'nin canlı hayvan ithalatında da yükselme görüldü. Rapora göre canlı hayvan ithalatında yüzde 54 yükselme yaşandı. Türkiye, canlı hayvan ithalatında toplamda 1,7 milyar dolar ödedi. 

Türkiye'nin canlı hayvan ihracatı ise 16 bin olarak hesaplandı. Bu ihracatların büyük çoğunluğu Irak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne yapıldı. 

RAKAM 9 LİRADAN 40 LİRAYA KADAR ÇIKTI 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; 2003 yılında dana etinin kilosu 9 liradan satılıyordu. 2019 yılında dana etinin kilosunun fiyatı, 40 liraya kadar yükseldi. Tavuk fiyatları ise 2003 yılında 2,6 lirayken bu yıl 11 liraya kadar arttı. 

Büyük marketlerde başlayan ve Et ve Süt Kurumu tarafından başlatılan ucuz et satışı ise kıymanın fiyatı 29 TL, 1 kilo dana etinin fiyatı ise 31 liradan satışa çıkarılmıştı.

  • YAZAR: YASEMİN ÇELİK

    1989 Balıkesir doğumlu Yasemin Çelik, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu ve çeşitli basın organlarında görev aldı. İnternet medyası ile tanışarak muhtelif haber sitelerinde içerik editörlüğü, magazin haberleri şefliği, sosyal medya şefliği gibi görevlerde bulunan Yasemin Çelik, Sondakikaizmir.com editör kadrosunda çalışıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım