SON DAKİKA

Sağlık

Uzmandan su kaybını önlemek için uyarı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Sedef Temizkan, yaz aylarında su kaybıyla mücadele etmek için bir dizi uyarıda bulundu.

16 Ağustos 2019 11:42
Uzmandan su kaybını önlemek için uyarı

Yaz aylarında sıcaklık artışıyla birlikte kişilerin su kayıpları da üst düzeye çıkıyor. Vücuttaki su kaybı, yorgunluk ve baş ağrısı gibi problemler yaratabiliyor. Kişilerin yaz aylarında sıklıkla su tüketmesi tavsiye edilirken herhangi bir problem yaşandığında en yakın sağlık ocağına müracaat etmesi tavsiye ediliyor. 

SU KAYBINA DİKKAT

Medical Park Beslenme ve Diyet Uzmanı Sedef Temizkan, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Temizkan, suyun insan hayatı için hayati bir öneme sahip olduğunun altını çizerken vücuttan yüzde 10'luk bir su kaybının rahatsızlığa sebep olduğunu dile getirdi. Su kayıplarının ilk gösterge olarak yorgunluk ve baş ağrısı yaşattığını, bu kayıpların yüzde 20'ye ulaştığında ise kişilerin hayati problemlerle karşı karşıya kaldığını dile getirdi. Temizkan erkeklerin 2,5 litre, kadınların ise 2 litre su tüketmelerinin, su kaybına karşı mücadelede yeterli olacağını belirtti.

ASİTLİ İÇECEKLERİ AZALTIN

Sedef Temizkan, yaz aylarında susuzluğu gidermek için asitli içeceklerin çok sık tüketildiğini ve bunun yanlış olduğunu kaydetti. Asitli içeceklerin içindeki şeker oranının yüksek olduğunu belirten Temizkan, kişilerin asitli içeceklerle kalori alımının da hızlandığını belirtti. Temizkan, su kaybını gidermek için kişilerin, daha çok evde yapılan limonata ve ayran gibi gıdaları tercih etmesinin uygun olacağını söyledi.

ZEYTİNYAĞLI TÜKETİN

Kişilerin yaz aylarında yağlı yemekler yerine zeytinyağlı ve hafif yiyecekler tercih etmesinin daha iyi olacağının altını çizen Temizkan, yemeklerin yerine meyve tercihinin ise doğru olmadığını belirtti. Temizkan, gıda zehirlenmelerine karşı da vatandaşları uyarırken açıkta satılan ve bozulma tehlikesi olan et ve tavuk gibi besinlerin daha az tüketilmesi gerektiğini söyledi.

  • YAZAR: BÜLENT AYDIN

    1987 İzmir doğumlu Bülent Aydın, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli gazetelerde muhabir ve editör olarak görev yapan Bülent Aydın, daha sonra internet haber sitelerinde çalışmalarını sürdürdü. Bülent Aydın, Sondakikaizmir.com’un editör kadrosunda görev alıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım