SON DAKİKA

Sağlık

Uzmandan uyarı: Yaz aylarında 7 hastalığa dikkat

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Tellioğlu, yaz aylarında kişilerin karşılaşabileceği hastalıkları ve alınması gereken önlemleri anlattı.

15 Ağustos 2019 11:20
Uzmandan uyarı: Yaz aylarında 7 hastalığa dikkat

Yaz aylarının bitmesine artık kısa süre kala, muhtemel hastalıklardan korunmak için uzmanlardan uyarılar gelmeye devam ediyor. Acıbadem Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Tellioğlu, yaptığı açıklamada vatandaşların genelde kış aylarında hastalıklardan korktuğunu ancak yaz aylarının da tehlikeli olduğunu dile getirdi. Kişilerin yaz aylarında karşılaşma ihtimali yükselen hastalıkları anlatan Tellioğlu, hastalıklardan korunma tüyoları da verdi.

GIDA ZEHİRLENMESİNE DİKKAT

Yaz aylarında sıcaklığın yükselmesi nedeniyle gıdaların kışa göre daha hızlı bozulduğunu belirten Tellioğlu, bakterilerin bu aylarda daha hızlı üreyebildiğini belirtti. Kapalı olmayan ürünlerin tüketilmemesi gerektiğini söyleyen Tellioğlu, kişilerin besin zehirlenmesi ihtimali olduğunu dile getirdi. Doktor Tellioğlu, bulantı ve kusma gibi hallerde besin zehirlenmesi ihtimalinin olabileceği, bu gibi durumlarda hızlı bir şekilde hastaneye müracaat edilmesi gerektiğini ifade etti. Yaz aylarında güneşin tepede olduğu saatlerde güneş altında kalmanın da sağlık sorunlarını tetiklediğini belirten Tellioğlu, güneş çarpmasının ölüme varan hastalıklara sebep olduğunu kaydetti.

YAZ GRİBİNE YAKALANABİLİRSİNİZ

Yaz aylarında virüslerin yaz gribine de sebep olduğunu vurgulayan Tellioğlu, bu rahatsızlığın genelde dinlenme ile kendiliğinden kaybolduğunu söyledi. Yaz aylarında kişilerin dehidratasyon ile karşı karşıya kalabileceğini dile getiren Tellioğlu, bunun ilerlemesi halinde kişinin hayati organlarının zarar görebileceğini ifade etti. Burcu Tellioğlu, güneş yanıkları, idrar yolu, göz ve kulak enfeksiyonlarının da yaz aylarında dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklar olduğunu ve rahatsızlığın ilerlemesi halinde hastaneye gidilerek doktor kontrolünden geçilmesi gerektiğini söyledi.

  • YAZAR: BÜLENT AYDIN

    1987 İzmir doğumlu Bülent Aydın, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli gazetelerde muhabir ve editör olarak görev yapan Bülent Aydın, daha sonra internet haber sitelerinde çalışmalarını sürdürdü. Bülent Aydın, Sondakikaizmir.com’un editör kadrosunda görev alıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım