SON DAKİKA

İzmir

Uzundere’nin üretici pazarı kadınlara emanet

Karabağlar Uzundere’de kurulan üretici kadın pazarında 70 kadın çalışıyor. Pazarcı kadınlar kooperatifleşmek için Tunç Soyer’e sesleniyor.

3 Temmuz 2019 21:11
Uzundere’nin üretici pazarı kadınlara emanet

İzmir Karabağlar Uzundere Köyü’nde kurulan üretici pazarında sadece kadınlar çalışıyor. 3 kadınla başlayan pazarda şu 70 kadın var ve kendi ürettikleri ürünleri pazar tezgâhında satarak gelir elde ediyorlar. Uzundereli kadınlar, alın teriyle para kazandıklarını ve kooperatifleşmek istediklerini söylüyor.

PAZARDA SADECE KADIN ESNAF VAR

İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre, Karabağlar Uzundere Köyü’nde 3 kadının girişimleri ile kurulan pazarda şu an 70 kadın para kazanıyor. Uzundereli kadınlar gözleme, börek, el işi ürünler, semaver çayı, keçi ayranı, turşu, zeytinyağı gibi ürünleri Uzundere Üretici Kadın Pazarı’nda satıyor. Pazarcı kadınların tek dileği ise pazarda tezgâh kuran, ürünlerini satan tüm kadınların tek çatı altında toplanarak kooperatif kurması ve ürettikleri ürünleri kooperatif çatısı altında satmak. Üretici pazarında yiyecek satan Aliye Çetin, pazardan önce de yiyecek sattığını ancak pazarın kurulması ile özgüven kazandığını söyledi. Ürettiği yiyecekleri pazarda daha kolay sattığını söyleyen Çetin, Uzundere Üretici Kadın Pazarı için daha çok tanıtım yapabilmek ve kooperatif kurmak istediklerini ifade etti. Kendi ürünlerini pazarda satarak turlara çıktığını, 57 il gezdiğini ve çocuklarını okuttuğunu söyleyen Çetin, üretici kadın pazarı sayesinde ayaklarının üzerinde durduğunu ve kazanç sağladığını ifade etti.

KADINLAR KOOPERATİFLEŞMEK İSTİYOR

Karabağlar Uzundere Üretici Kadın Pazarı’nın bir diğer pazarcı esnafı Fatma Sarıkaya, pazarın ilk günlerinden söz etti. Pazarda yaptığı gözlemeleri müşterilerine satan Sarıkaya, 8 yıl öncesinde börek sattığını ancak zabıtaların gelerek tezgâhını kaldırdığını söyledi. 3 kadının girişimleri ile üretici kadın pazarının kurulduğunu ve el emeği ürünlerini sattıklarını söyleyen Sarıkaya, 3 kadınla başlayan pazarın, bugün 70 kadının ekmek teknesi olduğunu söyledi. Pazarın bir diğer esnafı Serpil Koçak ise kooperatif vurgusu yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e seslenen Koçak, pazarda mücadelelerinin 8 yıldır devam ettiğini, yaklaşık 4 yıldır da kooperatifleşmek amacıyla girişimlerde bulunduklarını ifade ederek, Tunç Soyer’in kooperatif kurmak isteyen Uzundereli kadınlara yardımcı olmasını istedi. Uzundere Üretici Kadın Pazarı’nın esnaflarından Serpil Koçak, devlet kurumlarına da seslenerek, ürünlerini daha rahat satabilmeleri için kendilerine devletin daha iyi bir yer göstermesini istedi.

  • YAZAR: HANDE KAYA

    1990 doğumlu Hande Kaya, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 2010 yılından bu yana yazılı ve dijital medya sektöründe çalışan Hande Kaya, Sondakikaizmir.com’da editör olarak gazeteciliği sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım