SON DAKİKA

İzmir

Yamanlar domatesi üretimi başladı

Karşıyaka Belediyesi, EÜ Ziraat Fakültesi ile birlikte işbirliği yaparak Yamanlar domatesini yeniden yetiştirmeye başladı.

6 Temmuz 2019 14:48
Yamanlar domatesi üretimi başladı

İzmir’in ve Karşıyaka’nın markalarından olan Yamanlar domatesi için çalışma başlatıldı. Karşıyaka Belediyesi’nin öncülük ettiği çalışmaya göre, belediye kooperatif kurarak domatesleri alacak ve marketlerde satışa sunacak. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın önemsediği tarım projesinde, İzmir ve Karşıyaka lezzetlerinden olan Yamanlar domatesinin özellikle son yıllarda çok az üretilmesine karşı tedbirler alınacak. Yapılacak çalışmayla Yamanlar domatesinin tekrar tezgâhlara döneceğini söyleyen Başkan Cemil Tugay, kurulacak kooperatif yardımıyla bölgede yetişen domatesleri alacaklarını ve Kent Koop Gıda Marketleri’nde satacaklarını ifade etti.

3 MİLYON FİDE ÜCRETSİZ DAĞITILACAK

İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, aynı zamanda 1912 Karşıyaka Derneği Başkanı olan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Cem Karagözlü ve Kardiyolog Dr. Ahmet Altıntığ ile birlikte Yamanlar domatesi için üretim çalışması başlattı. Ahmet Altıntığ’ın geçtiğimiz aylarda Yamanlar Köyü’nde bulunan tarlasına ektiği 180 bin fideyi yerinde gözlemleyen Başkan Cemil Tugay, ilk işlerinin bu konuda kooperatif kurmak olduğunu söyledi. 2020 yılında 3 milyon fide hedefleri olduğunu söyleyen Başkan Tugay, bu fideleri de ücretsiz olarak Yamanlar domatesi yetiştirmek isteyenlere vereceklerini söyledi. Karşıyaka’nın markası olan Yamanlar domatesinin ince kabuğu ve lezzeti ile öne çıktığını söyleyen Başkan Tugay, üretimi çoğaltmak ve domatesi herkese ulaştırabilmek istediklerini söyledi. Üretimin artması için çiftçilere destek vereceklerini ve Karşıyaka Belediyesi’nin yetiştirilen ürünleri alarak marketlerde satacağını kaydeden Başkan Tugay, bu çalışmayı çok önemsediklerini ve kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.

YAMANLAR DOMATESİ TOHUMLARI İNCELENECEK

Yamanlar domatesi ile ilgili yapılacak çalışmaya göre, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, domatese ilk olarak genetik kodlama yapacak. Yamanlar domatesi tohumlarının arttırılmasına yönelik çalışma yapacaklarını söyleyen Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Karagözlü, inceleyecekleri tohumların başka tohumlarla karışıp karışmadığına bakacaklarını söyledi. Bu çalışmanın bilimsel bir zeminde sürmesini istediklerini söyleyen Karagözlü, asıl amacın ise Yamanlar domatesinin tezgahlara dönmesini sağlamak olduğunu söyledi.

  • YAZAR: BÜLENT AYDIN

    1987 İzmir doğumlu Bülent Aydın, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli gazetelerde muhabir ve editör olarak görev yapan Bülent Aydın, daha sonra internet haber sitelerinde çalışmalarını sürdürdü. Bülent Aydın, Sondakikaizmir.com’un editör kadrosunda görev alıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım