SON DAKİKA

Teknoloji

Yazılım şirketleri uyardı: FaceApp kabusunuz olabilir

Ünlü anti-virüs şirketi Kaspersky, FaceApp'a benzeyen bir uygulamanın yayılmaya başladığını ve bu uygulamanın telefonlara reklam yazılımı yüklediğini tespit etti.

23 Temmuz 2019 11:24
Yazılım şirketleri uyardı: FaceApp kabusunuz olabilir

Google Play'de yer almasıyla birlikte kullanıcıların en sevdiği uygulamalardan biri haline gelen FaceApp, sosyal medyada trend başlatmıştı. Kullanıcıların saç rengini ve stilini, makyajını, cinsiyetini ve yaşını değiştirebilen uygulama, kısa süre sonra güvenlik sebebiyle tartışma konusu olmuştu. Uygulamanın, kullanıcıların özel bilgilerini ve fotoğraflarını kaydederek daha sonra bu bilgileri kullanabileceği iddia edilmişti. FaceApp konusunda henüz tartışmalar yeni başlamışken bu kez de sahte uygulamalar baş gösterdi. 

CİHAZLARA REKLAM YAZILIMI YÜKLENİYOR

Dünyaca ünlü anti-virüs şirketi Kaspersky, FaceApp gibi görünen sahte uygulamalara karşın uyarılarda bulundu. Şirket, FaceApp'a benzeyen bir uygulamanın fark edildiği, bu uygulamanın Google Play platformu dışında yüklendiği ve uygulamanın cihazlara reklam yazılımı yüklediğini ifade etti. Şirket yetkilileri, özel bilgilerinin başka şirketlerin eline geçmemesi için kullanıcıların güvenlik yazılımlarına önem vermesi gerektiğinin altını çizdi.

KULLANICILARIN ÇOĞU SÖZLEŞMEYİ OKUMUYOR

İnternet kullanıcılarına yönelik yapılan araştırmada, kullanıcıların yarısından fazlasının, uygulamayı kullanmak için kabul edilmesi gereken lisans sözleşmesini okumadığı, yarıya yakınının da uygulamanın istediği bütün izinleri verdiği ortaya çıkmıştı. Yeni uygulama yüklemek, bir tehlike arz etmiyor ancak uygulamanın istediği erişimler (Özel mesajlar, fotoğraflar) kişinin özel bilgilerinin uygulama sahibi tarafından erişilmesine sebep oluyor.

UYGULAMALARI GÜVENİLİR KAYNAKLARDAN İNDİRİN

Kaspersky'dan yapılan açıklamada, güvenli bir mobil cihaz için uygulamaların sadece resmi kaynaklardan indirilmesi gerektiği, uygulama öncesinde sunulan sözleşmenin incelenmesi ve talep edilen erişimlere dikkat edilmesi ve cihazlara güvenlik yazılımları yüklenmesi tavsiye edildi.

  • YAZAR: BÜLENT AYDIN

    1987 İzmir doğumlu Bülent Aydın, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli gazetelerde muhabir ve editör olarak görev yapan Bülent Aydın, daha sonra internet haber sitelerinde çalışmalarını sürdürdü. Bülent Aydın, Sondakikaizmir.com’un editör kadrosunda görev alıyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım