Havayolu taşımacılığının en önemli avantajı olarak kabul edilen hız faktörü, bozulabilir kargoların piyasa değerlerinin korunmasına, envanter maliyetlerinin azaltılmasına ve taşıma süreci boyunca iletişimin çok daha etkin bir biçimde gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Özellikle pandemi süresince önemi çok daha fazla anlaşılan hava yolu taşımacılığında ülkemizde son iki yılda pek çok firma bu işi yapmaya başlamıştır. Hava yolu taşımacılığı konusunda İzmir’de sekiz ay önce açılan ve faaliyete giren Airankaairlines profesyonel yönetim kadrosu ve donanımlı kargo uçakları ile sektörde lider olmayı hedefleyen yeni ve hedefleri yüksek bir firma.

Bu firmanın yönetim kurulu ise Türkiye’nin en deneyimli pilotu olan, yüzlerce pilot yetiştirmiş ve 43 yıl aktif uçuculuk yaparak 2013 yılında Türk hava yollarından emekli olan deneyimli ve profesyonel bir isme emanet. Ünlü işadamı İbrahim Murat Gündüz’ün çok değer verdiği Turhan Özler Kaptan Airankaairlines Firmasının yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütüyor. Turhan Özler Kaptan Türk Silahlı kuvvetlerine Savaş pilotu olarak senelerce hizmet ettikten sonra Türk Hava Yollarında Airbus uçakların kaptan pilotu olarak görev yapmıştı.

2013 yılında Türk Hava Yollarından emekliye ayrıldıktan sonra kendisine Fransız uçak firması Airbus tarafından büyük bir jest yapılmıştı. Kaptan Turhan Özler, dünyanın en büyük yolcu uçağı olan iki katlı Airbus 380 tipi uçağının simülatöründe uçuş yapmak üzere Airbus'tan davet alarak Airbus'ın Fransa'nın Toulouse kentindeki Airbus teknik merkezinde kokpit ortamını bire bir yansıtan dev uçağın pilotların eğitimi için kullanılan simülatör koltuğuna oturarak Bir saat 50 dakika başarıyla sanal uçuş yapan ilk Türk pilottur. İbrahim Murat Gündüz ziyarette bulunduğu Airankaairlines firması ile ilgili şunları söyledi;

“Kaptan Turhan Özler büyüğüm ve dostum olarak çok takdir ettiğim bir insan ve Türk havacılığının duayenidir. Kendisi çok büyük emek sarf ederek bu firmanın kurulmasını sağlamıştır. Her şeyi her detayı titizlikle inceleyen ve hataya hiç müsaade etmeyen Kaptan Turhan Özler Bu firmanın yönetim kurulunda olduğu sürece Airankaairlines her geçen gün havayolu taşımacılığı sektöründe adından çok daha fazla söz ettirecektir. Yakın dostum ve büyüğüm kaptan Turhan Özler’e ve Airankaairlines firmasına başarılar diliyorum dedi. Kaptan Turhan Özler ise yakın dostu ünlü işadamı İbrahim Murat Gündüz’ün kendilerini ziyaret etmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirtti.”