Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın çok konuşulan ve tartışılmaya devam eden İklimler filmi dijital platformlarda sinemaseverler ile buluşmaya devam ediyor. Filmin çekim ve yayın ayrıntıları merak ediliyor. İklimler filmi nerede çekildi, İklimler filmi hangi şehirde çekildi, İklimler filmi konusu ne, İklimler filmi aldığı ödüller nedir, İklimler Filmi ne zaman çekildi, İklimler filmi oyuncu kadrosu karakterleri kim? sorularının yanıtları ortaya çıktı. Filmin oyuncuları arasında Bahar rolünde Ebru Ceylan, İsa rolünde Nuri Bilge Ceylan, Serap rolünde Nazan Kesal, Mehmet rolünde Mehmet Eryılmaz, Arif rolünde Arif Aşçı, Güven rolünde Can Özbatur, Ufuk Bayraktar, Fatma Ceylan ve Mehmet Emin Ceylan yer alıyor.

İklimler filminde İsa ve Bahar, çalkantılı ruhlarının farklı iklimlerinde ortak bir mutluluğu paylaşamamaktadırlar. Mimar olan İsa ile televizyonda çalışan Bahar, iki farklı iklimin yaşandığı Kaş ve Ağrı’da, birbirini takip eden süreçlerde bir araya gelirler. Kaş, güneşin, kuytuda tek bir bilinmeyen bırakmayan parıltılı hali ile Ağrı ise soğuk ve kardan sıkı sıkıya örtülen bedenlerin aksine, kar beyazının aydınlığı ile gerek hayatlarında gerekse ilişkilerinde hiçbir bilinmeyen bırakmayacaktır. Nuri Bilge Ceylan’ın çok konuşulan İklimler filminin çekildiği yer, çekim yeri, nerede çekilmiştir, hangi şehirde çekildi, hikayesi ne, hangi ödülleri aldı, oyuncuları isimleri ne sorularının yanıtları ve İklimler filmine dair merak edilen tüm detaylar haberimizde padisahbet yer alıyor.

En çok izlenen Türk filmleri, mutlaka izlenmesi gereken en iyi en popüler Türk filmleri listesi En çok izlenen Türk filmleri, mutlaka izlenmesi gereken en iyi en popüler Türk filmleri listesi

İklimler filmi ne zaman çekildi?

İklimler filmi 2006 yılında çekildi. Film ilk gösterimini 21 Mayıs 2006 tarihinde Fransa’da yaptı. 20 Ekim 2006 tarihinde ise Türkiye’de sinemalarda gösterime girdi. 101 dakika süren yapım 19 hafta vizyonda kaldı. 19 haftanın sonunda 35 bin 345 kişi tarafından sinemalarda izlendi ve toplam 257 bin 556 TL gişe hasılatı elde etti. Filmin tanıtımı; “Farklı bölgelerinin kendine has iklimleri olduğu gibi, ruhların da kendi iklimleri vardır. Üstelik değişmek için mevsimlerin dönüşünü beklemeyen, anlık değişimler bile gösterebilen iklimler.” cümleleri ile yapıldı.

İklimler filmi nerede çekildi?

İklimler filmi Antalya Kaş, İstanbul Beyoğlu ve Ağrı’da çekildi. Filmin çekimlerinin bir bölümü İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yapılırken, bir bölümü Antalya’nın turistik Kaş ilçesinde, bir bölümü ise Ağrı şehrinde yapılmıştır. Uluslararası dağıtımında IMOVISION, yapım şirketlerinde Pyramide Production, NBC Film, IMAJ, C.O. Production LTD yer almasıyla Fransa – Türkiye ortak yapımı bir filmdir. Yapımcılığında Zeynep Özbatur Atakan’ın yer aldığı filmin ortak yapımcılarda Fabienne Vonier, Cemal Noyan, Nuri Bilge Ceylan ve Laurent Champoussin var.

Unutulmaz Türk filmleri listesi Türk sinemasının efsane Türk filmleri en iyi aşk filmleri Unutulmaz Türk filmleri listesi Türk sinemasının efsane Türk filmleri en iyi aşk filmleri

İklimler filmi konusu ne?

İklimler filminde İsa ve Bahar, ruhlarının sürekli değişen iklimlerinde artık kendilerine ait olmayan bir mutluluğun peşinde sürüklenen iki yalnız ruhtur. İsa bir üniversitede öğretim görevlisidir, Bahar ise dizi setlerinde sanat yönetmenliği yapmaktadır. Fazlasıyla kendiyle meşgul bir izlenim veren İsa, Bahar’la iletişim kurmakta sorunlar yaşar. İlişkileri zorlu bir dönemden geçer, ruh halleri mevsimlerle birlikte değişir. Gökhan Tiryaki’nin görüntü yönetmenliği ile ‘High Definition’ (HD) kamera ile çekilen yapım büyük ilgi görmeye devam ediyor.

İklimler filmi aldığı ödüller

İklimler filminin aldığı ödüller arasında en dikkat çeken ödül 59. Cannes Film Festivali FIPRESCI ödülüdür. 2006 Cannes Film Festivali’nde de büyük ödül için yarışan İklimler filmi ayrıca 43. Antalya Film Festivalinde En İyi Ses Tasarımı (İsmail Karadaş), En İyi Kurgu (Ayhan Ergürsel), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Nazan Kırılmış) ve En İyi Yönetmen (Nuri Bilge Ceylan) ödüllerini aldı. Ayrıca 26. Uluslararası İstanbul Film Festivalinde En İyi Film alan film, 2007 yılında Japonya’da yapılan Skip City Uluslararası Dijital Sinema Festivalinde En İyi Dijital Film ödülünün sahibi padisahbet giriş oldu.

En iyi klasik filmler unutulmaz en güzel klasik filmler listesi efsane ilk dönem filmleri En iyi klasik filmler unutulmaz en güzel klasik filmler listesi efsane ilk dönem filmleri

İklimler filmi oyuncu kadrosu karakterleri

  • Ebru Ceylan - Bahar
  • Nuri Bilge Ceylan - İsa
  • Nazan Kesal - Serap
  • Mehmet Eryılmaz - Mehmet
  • Arif Aşçı - Arif
  • Can Özbatur - Güven
  • Ufuk Bayraktar – Taksi şoförü
  • Fatma Ceylan - İsa’nın annesi
  • Mehmet Emin Ceylan - İsa’nın babası

Tüm zamanların en iyi filmleri gelmiş geçmiş en iyi başyapıt filmler listesi Tüm zamanların en iyi filmleri gelmiş geçmiş en iyi başyapıt filmler listesi