IP adresi öğrenme ya da diğer bir adı ile IP adres sorgulama, güvenlik zayiatı yaşandığı zamanlarda büyük önem taşıyan bir işlemlerden biridir. İnternet ağına bağlanan ve online olarak pek çok işlemi yapabilen her cihazın bir IP’si bulunmaktadır.

İnternet Protocol Adress açılımı olan IP, internete bağlanma özelliği bulunan cihazlara atanan sanal numara olarak tanımlanabilir. İnternetin çalışma kuralları arasında bulunan IP numarası, güvenlik açısından gerekli bir uygulamadır.

IP Adresi Bulma Neden Önemli?

Günümüzde interneti verimli ve etkin kullanabilmenin en önemli yolu internet protokollerine uyabilmedir. İnternetin çalışma sürecini belirlenen kurallar olarak nitelendirilen bu protokol içerisinde IP adresi kullanmada yer almaktadır.

Online bir platformda işlenen suçların tespit edilmesi oldukça zordur. Bu kapsamda herhangi bir güvenlik ya da suç durumu söz konusu olduğunda IP adresi öğrenme ile kişinin adres ve iletişim bilgilerine ulaşılabilmesi mümkündür.

Kendi IP mi Nasıl Öğrenirim? Benim IP Adresim Nedir?

Bilgisayarın veya internet için kullanılan diğer cihazların IP adresi sorgulama sonrasında IP’si bulunabilecektir. Bir bilgisayarın IP’sini öğrenebilmek için sırasıyla şu işlemlerin yapılması gereklidir;

 • Windows ile R tuşuna aynı anda basılmalıdır.
 • Açılan alana CMD yazılmalı ve Enter tuşuna tıklanmalıdır.
 • CMD ekranı geldiğinde İpconfing yazılarak yeniden Enter tuşlanır.
 • Bu şekilde tüm ağ bağlantıları görüntülenebilecektir.

Ya da;

 • Bilgisayarın Başlat menüsünden Denetim masasına girilmelidir.
 • Ağ bağlantıları seçeneğine tıklandıktan sonra IP adresine ulaşılabilecektir.

Cep Telefonu IP Adresi Nasıl Bulunur? IP Adresi Nasıl Bakılır?

Cep telefonu IP adresi nasıl bulunur, hemen açıklayalım. Bir telefonun IP adresini öğrenmek için ilk olarak Ayarlar ve Sistem bölümüne giriş yapılmalıdır. Bu alanda Telefon Hakkında kısmına girilmesi sırasıyla Durum- IP adresi adımları denilmelidir. Bu alana giriş yapıldığında görünen IP adresi, internete bağlı olunduğunda paylaşılan IP adresidir.

IP Adresi Değiştirme Mümkün mü?

IP adresi değiştirme bazı durumlara mümkün olabilecektir. Çakışan yanlış IP adresi, geçersiz adres ve ağ yeniden yapılandırma durumları söz konusu ise kişiler IP adresi sorgulama sonrasında değişiklik yapabilir. İnternet ağı ile ilgili yaşanan sorunların tamamı da IP adres değişikliği ile önlenebilecektir. Bilgisayar üzerinde IP değişikliği için şu adımlar uygulanmalıdır;

 • Başlat kısmına tıklayarak Denetim Masasına giriş yapılmalıdır.
 • Daha sonra Ağ ve Paylaşım Merkezi seçilmelidir.
 • Bağdaştırıcı ayarları değiştir denildikten sonra Özellikler alanına giriş yapılmalıdır.
 • İnternet Protokolü Sürüm 4 kısmına çift tıklanmalıdır.
 • IP adresini değiştir ya da Otomatik IP adresi al denilmelidir.
 • Bu işlem sonrasında yeni IP adresi öğrenme mümkün olabilecektir.

Telefon üzerinden IP adresini değiştirmek için ise;

 • Ayarlar açılarak Kablosuz kısmına giriş yapılmalıdır.
 • Ardından Wi-fi ağına basılı tutulmalı ve Ağı Değiştir seçeneği tıklanmalıdır.
 • Gelişmiş ayarlar kısmına tıklandıktan sonra Statik IP kısmı seçenek tercih edilmelidir.
 • IP adresi alanına girildikten sonra IP adresi sorgulama yapılmalı ve bu kısımdan çıkılmalıdır.

Başkasının IP Adresini Bulma Mümkün mü? IP Adresinden İsim Bulma ve Adres Bulma İşlemleri

Başkasının IP adresi öğrenme her zaman mümkün değildir. Karşınızdaki kişinin internet üzerinden suç işlediğini düşünüyorsanız, IP adresi ve konumuna ulaşmak yerine bildirim yapılması gereklidir. Başkasının IP adresinden isim bulma ve adres bulma ancak polis kontrolünde mümkün olabilecektir.

Aksi durumların sizi suçlu çıkarmasına neden olabileceği unutulmamalıdır. Bazı kullanıcılar IP bulma programı kullanarak, karşısındaki kişinin konum bilgilerine ulaşabilmektedir. Ancak kişilerin bu yol ile karşısındaki kişinin tam adresine ulaşabilmesi mümkün değildir. Yasal olmayan bu işlem, suç unsuru olarak teşkil edebileceğinden kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kaynak: teknobh.com/ip-adresi-sorgulama-ip-adresim-nedir