IQOS, sigara tutkunlarının keyif alması için geliştirilmiş bir tür elektronik sigaradır. Klasik elektronik sigaralardan tamamen farklı bir yapıya sahip olan ve gerçek tütün kullanılmasına imkan veren bir üründür. Üstelik bunu yaparken IQOS, sigaranın zararlı etkilerini de büyük oranda engellemeyi başarır.

IQOS Nedir?

IQOS, bir tür elektronik sigara olarak ifade edilebilir. Ancak klasik hale gelen elektronik sigaralarda likit türünden ürünler kullanılırken, IQOS cihazlarında Terea ve Heets ismi verilen tütün çubukları kullanılır. Gerçek tütünün kullanılması, kullanıcıların yüksek seviyede sigara keyfi yaşamasına imkan verir.

IQOS, Philip Morris International (PMI) tarafından geliştirilmiştir. Söz konu şirket, dünyadaki en büyük sigara üreticilerinden biridir. Sigara ve tütün konusundaki deneyimini elektronik sigaraya aktaran PMI, bu alanda çok farklı bir bakış açısı getirmeyi başarmıştır.

IQOS, yanma meydana gelmeden tütünden aerosol etkisi oluşturmayı başaran bir teknolojiye sahiptir. Aerosol etkisi, tütünden buhar (duman) elde edilmesini sağlar. Yanma olayı olmadığı için IQOS sigara, klasik sigaralara kıyasla daha az zararlıdır. Hatta bazı araştırmalar, bu yeni nesil ürünün ve çalışma sisteminin, sigaranın zararlı etkilerini %95’e kadar engellediğini göstermektedir.

IQOS fiyatları

IQOS Cihazları

IQOS, kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkarmak için farklı yöntemler denemekte ve buna bağlı olarak da farklı cihazlar geliştirmektedir. Son dönemde popüler olan farklı cihazlar vardır. IQOS 3 Duo da bunlardan biridir.

IQOS 3 Duo, özel bir bıçakla heets sigaraları ısıtan sisteme sahiptir. Duo modeli, art arda iki tütün çubuğunun kullanılmasına imkan vermektedir. ILUMA modeli çıkana kadar en fazla tercih edilen modeldi.

ILUMA, bıçaksız ısıtma sistemine sahip olan bir cihazdır. Terea sigara ile kullanılır. Tütün çubuklarının her iki tarafı da kapalıdır ve bundan dolayı temizlik ihtiyacı yoktur. Kullanım deneyimini üst seviyeye çıkaran bir model olarak ifade edilebilir.

IQOS Fiyatları

IQOS fiyatları, tercih edilecek cihaza göre farklılık gösterir. Güncel bazı fiyatlar aşağıdaki gibidir:

  • ILUMA: 3.000 TL
  • ILUMA Prime: 4.500 TL
  • IQOS 3 Duo: 2.000 TL

Buradaki rakamlar ortalama olup, enflasyon başta olmak üzere farklı etkenlere göre değişebilir. IQOS fiyat bilgisinin satış noktalarından güncel olarak alınması gerekir.