İşletmeler İçin En İyi Sosyal Medya Platformları

Sosyal medya, sadece son kullanıcılar için değildir. Doğru seçilip yine doğru şekilde kullanılırsa, işletmeler için de son derece önemli bir tanıtım ve pazarlama aracına dönüşebilir. Bu, https://7sl-club.biz/tr/ gibi belirli bir kullanıcı kitlesine hitap eden işletmeler için bile geçerlidir: Hangi sektörde faaliyet gösteriyor olursanız olun, sosyal medya platformları büyümenize kayda değer ölçüde katkıda bulunabilir. Ancak pek çok sosyal medya platformu vardır ve hangilerini tercih etmeniz gerektiğini tespit etmek zorlayıcı olabilir: Size yardımcı olmak için bu makaleyi hazırladık.

Hedef kitlenizi belirleyerek başlayın

İşletmeniz için doğru sosyal medya platformunu seçmenin ilk adımı, hedef kitlenizin kim olduğunu tespit etmektir. Bunu yapmak için önce aşağıdaki soruların cevaplarını belirleyin:

 • Hitap ettiğiniz ortalama müşteri profili nedir?
 • Hedeflediğiniz müşterilerin yaş ortalaması nedir?
 • Erkeklere mi kadınlara mı hitap ediyorsunuz?
 • Müşteri kitlenizin ortalama geliri ve eğitim durumu nedir?
 • Sattığınız ürün ve hizmetiniz dışında nelerle ilgilenirler?

Müşteri kitlenizin bir profilini oluşturabilmek için bu soruları yanıtlayarak başlayın. Daha sonra, kendi sosyal medya hedeflerinizi belirleyin ve potansiyel müşterilerinizin tercih ettiği sosyal medya platformları üzerinde işletme hesaplarınızı açın. Bunu yapmak için, her platformdaki kullanıcıların demografik özelliklerine bakarak hedef kitlenizin hangi platformu kullandığını belirlemeniz gereklidir. Örneğin, genç müşteriler Facebook yerine Instagram veya TikTok'ta daha aktiftir. Demografi ve katılımın yanı sıra, kişilerin platformu nasıl ve ne amaçla kullandıklarına da dikkat edin. Aşağıda, size bu konuda yardımcı olacak bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Facebook

 • Kullanıcılar Facebook uygulamasını her gün ortalama 10 dakika kullanıyor
 • Sosyal medya kullanıcılarının %60’ının bir Facebook hesabı var
 • Facebook’da 80 milyon küçük işletmenin hesabı bulunuyor

(Açıklama: Bu veriler (ve diğerleri) şu adresten alınmıştır: https://www.socialmediatoday.com/news/the-8-best-social-media-platforms-to-market-your-business-in-2021-infograp/595834/)

Facebook, 2,7 milyardan fazla kullanıcıya sahip: Bu, Çin'in nüfusundan daha fazla kullanıcısı olduğu anlamına geliyor. Üyeler, Facebook'u asıl olarak sosyal ilişkiler kurmak ve eski arkadaşlarla iletişimi sürdürmek amacıyla kullanıyor. Bu, Facebook'ta belirli bir müşteri sadakati seviyesine ulaşmanın daha kolay olacağı anlamına geliyor. Ancak Facebook'un dezavantajı, yeni bir kitleye ulaşmanın zor olabilmesi: Çok büyük olması nedeniyle, gönderileriniz sınırlı bir erişime sahip olacaktır.

Facebook'u bir platform olarak değerlendirirken işletme hedeflerinizi dikkate alın. Yeni işletmeler için Facebook en iyi seçenek olmayabilir, ancak özel bir müşteri kitlesine hitap ediyorsanız ve onlarla sürekli olarak iletişim halinde kalmak istiyorsanız, sizin için doğru seçim olabilir.

Twitter

 • Kullanıcıların %63’ü 35-65 yaş aralığında
 • Her gün on milyon sayfalık bir kitabı doldurabilecek kadar tweet atılıyor
 • Video barındıran tweet’ler, diğerlerinden 10 kat daha fazla etkileşim alıyor

Twitter, işletmeniz için farkındalık oluşturmak amacıyla kullanabileceğiniz en iyi platformlardan biri. Bu platforma özgü hashtag’ler ile insanların ne hakkında konuştuğunu öğrenebilir ve popüler sohbetlerde yer almak için kendi hashtag’lerinizi oluşturabilirsiniz. Twitter genellikle belirli bir hedef kitleye gerçek zamanlı güncellemeler sağlamak için kullanıldığından, birçok marka Twitter'ı aktif olarak kullanıyor ve diğer platformlara kıyasla daha çok kişiye daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

Pinterest

 • Kullanıcıların üçte biri Pinterest’i bir firmayı takip etmek için kullanıyor
 • Kullanıcıların %70’i kadın
 • Kullanıcıların %77’si platformda gezinirken yeni ürünler görüyor

Pinterest, fotoğrafları veya videoları sanal bir ilan tahtasına sabitleyerek içerik oluşturulan bir platform. Kadın kullanıcılar Pinterest demografisinin büyük bir bölümünü oluşturuyor ve en yaygın “ilanlardan” bazıları tarifler, stil fikirleri, çarpıcı fotoğraflar ve kendin yap işlerinden oluşuyor. Pinterest kadın müşterilere hitap etmek için mükemmel bir seçenek, ancak burası görsel tabanlı bir platform olduğundan, kullanıcıların ilgisini çekmek için etkileyici görsellere ihtiyacınız olacağını unutmayın.

LinkedIn

 • Kullanıcılarının yıllık ortalama geliri 46.000 USD
 • Her saniye 55 yeni iş ilanı yayımlanıyor
 • Kullanıcılarının %50’si üniversite mezunu

LinkedIn, daha yaşlı kitleler için en çok kullanılan platform olma özelliğini taşıyor. 30-49 yaş arasındaki en büyük kullanıcı kitlesi bu platformda yer alıyor. LinkedIn, diğer platformlara kıyasla daha dar bir odağa sahip olduğu için de benzersiz durumda: İnsanlar LinkedIn'i asıl olarak iş aramak ve profesyonel ağ kurmak için kullanıyor. Diğer bir deyişle, buradaki hesabınız diğer platformlardan tamamen farklı olmalı ve örneğin iş odaklı gönderiler paylaşmalı. Platformun kitlesine uygun içerik paylaştığınız sürece, LinkedIn de en az diğerleri kadar faydalı olabilir.

Instagram

 • Kullanıcıların %62’si her gün en az bir kere giriş yapıyor
 • Ticari gönderilere her ay 130 milyon kez tıklanıyor
 • Yetişkin kullanıcıların %14’ü Instagram diye bir platformun varlığından haberdar değil

Instagram, özellikle genç kitleler arasında en hızlı büyüyen platformlardan biri. Pinterest gibi, Instagram da fotoğraflar veya videolara ağırlık veriyor. Bu platform sanat, gıda, perakende ve estetik gibi görsel tabanlı işletmeler için gerçekten işe yarıyor. Büyümeye devam eden bir platform olduğu için Facebook'tan daha az rekabet var. Bu, daha geniş bir genç kullanıcı kitlesine daha kolay ulaşabileceğiniz anlamına geliyor.

TikTok

 • Kullanıcılar, uygulamada her gün yaklaşık 52 dakika geçiriyor
 • 2 milyardan fazla kişi tarafından indirildi
 • Kullanıcıların %41’i 16 – 24 yaş aralığında

TikTok, kısa videolarıyla tanınan bir platform. Pinterest ve Instagram gibi TikTok da sanat, gıda, perakende, estetik gibi görsel temelli işletmeler için iyi bir seçim. Ancak diğerlerine kıyasla çok daha genç bir demografisi olduğunu unutmayın. TikTok, 18-24 yaş grubunu hedeflemek ve marka bilinirliği oluşturmak için kullanışlı bir seçenek, ancak bu platformu tercih etmeyi planlayan işletmelerin politik gelişmeleri de takip etmesinde fayda var. Zira ABD başta olmak üzere bazı ülkeler TikTok’u tamamen yasaklamayı tartışıyor: Bu, uzun vadede emeklerinizin boşa gitmesine neden olabilir.