İyi bir ray spot özellikleri nelerdir? LED ray spot ile aydınlatma

Dekoratif aydınlatma her zaman aydınlatma sektörünün önemli hedeflerinden biri olmuştur. Günümüzde LED teknolojisi sayesinde çekici ve fonksiyonel görünümün yanı sıra kaliteli bir aydınlatma sağlayabilen farklı dekoratif ışıklar yapmak da mümkündür.

Ray spotların kullanılması, özel mimariye veya şartlara sahip binalarda ışık sağlamanın en modern yollarından biridir. Bu sistemde ışık kaynakları bağlantılı bir yoldaki bir ray üzerine yerleştirildiği için bu ışıklar yan yana sıralanacaktır.

Ray montajının mümkün olduğu hemen hemen her mekana ray armatür monte edilebileceği söylenebilir. Bu ıray spotların en yaygın kullanım alanları kuaför salonları, konutlar, restoran ve kafeler, galeriler, stüdyolar, fotoğraf salonları gibi mekanlardır.Ray ışıklarının en yaygın kullanım alanlarından biri de mağazalar ve vitrin aydınlatmalarında kullanılmasıdır.

LED ray spotların kullanıldığı aydınlatma türleri

LED ray armatürlerin vurgu aydınlatması (Vurgu Aydınlatma)

LED ray armatürlerin en yaygın olarak kullanılan aydınlatma yöntemi olan bu aydınlatma yönteminde tasarımcı, ray spot  ışığını belirli bir konuyu veya sorunu vurgulamak için kullanır veya bu aydınlatma yönteminin adından da anlaşılacağı gibi vurgular. Vurgulu aydınlatma için, işin merkezinin (resim, heykel veya aydınlatmak istediğiniz herhangi bir şey) tavana olan yüksekliğini ölçmeniz gerekir. Raydan duvara olan mesafeyi bulmak için bu sayıyı 0,55 ile çarpın.

● Wall Washing olarak raylı ışıklı duvar aydınlatması

Bu yöntem de ray spot duvarın zemine bağlantı noktası olan yukarıdan aşağıya doğru ışık saçacak şekilde monte edilir. Bu yöntemi uygulamak için, tavan yüksekliği 280 cm veya daha az ise, rayı duvardan yaklaşık 60 ila 90 cm uzağa monte  edin. Tavan 280 cm'den (280 ila 330 cm) yüksekse, rayı duvardan 90 ila 120 cm uzağa monte edin.

● Wall Grazing olarak raylı ışıklı duvar aydınlatması

Bu yöntem önceki yöntem ile aynıdır, tek fark ray ile duvar arasındaki mesafenin daha az olması ve bunun sonucunda duvarın dokusuna daha fazla önem verilmesidir.

LED ray armatürlerin avantajları

  1. Ray armatür farklı kurulum türlerini destekler. Ray ışığını zemine, tavana ve duvara monte edebilirsiniz.
  2. LED ray ışıklarının kolay, sorunsuz ve hızlı montajı
  3. Tek raydan 360 derece dönebilme ve farklı yönlerde aydınlatma imkanı
  4. Dekoratif ve modern görünüm

● Ray spotların  bakım ve onarım koşulları nelerdir?

İyi ve standart bir ray armatürün özelliklerinden biri, ray armatürlerinin arıza olasılığını ve gelecekte ray armatürlerinin onarım ihtiyacını azaltmak için ray armatürler standart raylı hafif ray ile uyumlu olmasıdır. Standart raylar şu anda üç stile ayrılmıştır: J – H ve L.

Tüm bunlarla birlikte, ray armatürler için geçerli bir garanti sunan bir üreticiden ray spot satın almaya çalışın, böylece kalite ve bakım maliyetleri konusunda rahat olabilirsiniz.