İzmir ilinin en iyi liseler sıralaması, İzmir Fen Lisesi Yüzdelik dilimi ve İzmir ili tüm nitelikli liselerin puanları ile yüzdelik dilimlerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İlk 3 yine aynı;

İzmir Bornova Fen Lisesi 494 puan ve 0,16 lik yüzdelik dilim ile birinci oldu. İkinci sırada yer alan Konak Atatürk Lisesi ise 491 puan ve 0,29 yüzdelik dilim ile kapattı. Buca İnci-Özer Tırnaklı Fen Lisesi ise 486 puan ve 0,69 yüzdelik dilim ile üçüncü en iyi lise oldu.

İşte İzmir’in en iyi liseleri

  1. İzmir Fen Lisesi
  2. Atatürk Lisesi
  3. Buca İnci-Özer Tırnaklı Fen Lisesi
  4. Atatürk Lisesi (İngilizce)
  5. Atatürk Lisesi (Fransızca)
  6. Bornova Anadolu Lisesi (Almanca)
  7. Bornova Anadolu Lisesi (İngilizce)
  8. Bornova Anadolu Lisesi (Fransızca)
  9. İzmir Kız Lisesi (Almanca)
  10. İzmir Kız Lisesi (İngilizce)

Listenin devamı için tıklayınız

İzmir Lise Taban Puanları

Türkiye en iyi 100 lise sıralamasında tam 10 lise yer aldı. 7. Sırada İzmir Bornova Fen Lisesi, 9. Sırada Konak Atatürk Lisesi, 27. Sırada ise Buca İnci-Özer Tırnaklı Fen Lisesi yer aldı.

İzmir’deki diğer liselerin Türkiye sıralaması;

7- İzmir Fen Lisesi

9- Atatürk Lisesi

27- Buca İnci-Özer Tırnaklı Fen Lisesi

29- Atatürk Lisesi (İngilizce)

30- Atatürk Lisesi (Fransızca)

46- Bornova Anadolu Lisesi (Almanca)

57- Bornova Anadolu Lisesi (İngilizce)

60- Bornova Anadolu Lisesi (Fransızca)

82- İzmir Kız Lisesi (Almanca)

84- İzmir Kız Lisesi (İngilizce)

125- Karşıyaka Cihat Kora Anadolu Lisesi

Listenin devamı için tıklayınız

Lise Taban Puanları

İzmir'deki En İyi Liselere Nasıl Girilir?

İzmir'in en iyi lisesi yani İzmir Bornova Fen Lisesine girebilmek için LGS sınavına girmek gerekiyor. Bu sınavda 90 soru soruluyor Bu soruların tamamından 1 yanlış yapan adaylar İzmir Bornova Fen Lisesine girebildiler. Daha çok yanlış yapan mesela 2-3 yanlış yapan öğrenciler bu liseye giremediler Bu noktada LGS Puan Hesaplama yı doğru yapabilmek çok önemli Bunun için şuraya tıklayabilirsiniz

LGS puan hesaplamanın önemi, LGS sınavına giren öğrencilerin hangi liselere yerleşebileceklerini önceden tahmin etmelerine yardımcı olmasıdır. LGS puan hesaplama, öğrencilerin sınavda yaptıkları doğru ve yanlış sayılarına göre bir puan verir. Bu puan, öğrencilerin Türkiye genelindeki sıralamalarını ve yüzdelik dilimlerini belirler. Yüzdelik dilim, öğrencinin sınava giren tüm adaylar arasında kaçıncı yüzdeye girdiğini gösterir. Örneğin, yüzdelik dilimi %1 olan bir öğrenci, sınava giren tüm adayların en başarılı %1’lik dilimine girmiş demektir.

LGS puan hesaplama, öğrencilere hangi liselerin taban puanlarını ve yüzdelik dilimlerini karşıladıklarını gösterir. Böylece, öğrenciler tercih yaparken daha bilinçli ve gerçekçi olabilirler. Ayrıca, LGS puan hesaplama, öğrencilerin hangi derslerde daha başarılı veya başarısız olduklarını da gösterir. Böylece, öğrenciler eksik oldukları konuları tespit edebilir ve çalışma planlarını buna göre düzenleyebilirler.